Film Lincoln 2012
Žánr: Životopisný, historický, drama, válečný
Scénář: Tony Kushner
Režie: Steven Spielberg
Hudba:  John Williams
Hrají: Daniel Day-Lewis, Sally Field, Joseph Gordon-Levitt, Tommy Lee Jones, John Hawkes, Hal Holbrook a další

 

„Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic.“ - Abraham Lincoln.

 

Životopisný film „Lincoln“ o legendárním prezidentovi Spojených států vznikl podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera. Snímek vznikl pod vedením režiséra Stevena Spielberga, který obsadil do titulní rola Daniela Day-Lewise.

Příběh proniká k jádru Lincolnových posledních úspěchů. Znázorňuje muže plného paradoxů: baviče a vážného muže, hravého vypravěče a nelítostného politického hráče, prozíravého vůdce a zranitelného otce, který v nejtemnější hodině svého národa, kdy si doba žádá od všech to nejlepší, předčí všechna očekávání.

 

Zápletka

Nový snímek Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců Abrahama Lincolna, které vyústí v nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a země je zmítána občanskou válkou. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci.

Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha o zrušení otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za tu cenu další promarněné životy stojí. V tomto zlomovém okamžiku dějin musí Lincoln využít veškerý svůj talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou.

 

 

 Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (thelincolnmovie.com) Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (thelincolnmovie.com) Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (thelincolnmovie.com) Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (thelincolnmovie.com)

Zajímavosti

Postava prezidenta Abrahama Lincolna se pohybuje mezi mýtem a historickou postavou. Dnes snad ještě více než jindy zaměstnává představivost veřejnosti. Možná proto, že se Lincoln stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí.

„Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká režisér snímku Steven Spielberg.  

„Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem přišel blíže, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet,“ dodává Spielberg.

Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc narůstal jeho obdiv a touha vzdát této výjimečné osobnosti hold.

Abraham Lincoln byl postavou fyzicky dosud nejvyšším prezidentem USA.  Shodou okolností byl původně obsazený Liam Neeson se svou výškou 1,95 metru stejně vysoký. Liam Neeson, který měl Lincolna ztvárnit, však v létě 2010 od projektu odstoupil s odůvodněním, že je na tuto roli příliš starý.

Historický snímek byl natočen na motivy biografické knihy „Lincoln“ spisovatelky Doris Kearns Goodwinové.

Jedná se již o 26. film Stevena Spielberga, ke kterému složil hudbu John Williams. 

Pokud byste si o Abrahamu Lincolnovi přáli dozvědět podrobnější příběh jeho života, možná se vám v antikvariátu poštěstí sehnat starší knihu českého spisovatele Antonína Zhoře - Poctivý Abe. Knížka, která roku 1970 vyšla v nakladatelství Albatros, zachycuje Lincolnovu životní dráhu od jeho chlapeckých let až po oslavu vítězství, při které tragicky zahyne.

Nevhodný mládeži do 12 let

Premiéra 24. ledna 2013, délka 149 minut * ČSFD * IMDB
Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook) Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)
Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)
Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)

 

Soundtrack - Main Theme - Ramon Jose (John Williams)

 

Čtěte teké:

Filmové novinky: Nadějné vyhlídky – příběh Charlese Dickense opět na plátnech kin 

Filmové novinky: Bídníci (Les Miserables) - největší muzikál znovu ožívá na filmovém plátně

Recenze na film: Hobit - Neočekávaná cesta, první díl příjemně pobaví

Dokumentární film: Režisérka Zuzana Piussi vrací úder

Filmové novinky: Anna Karenina – Tolstoj na plátně ve velkolepém provedení