Tenorista Marcus Saroop prohlásil, že představení Shen Yun Performing Arts patří k nejlepším výpravám, jaké kdy viděl. (Televize NTD)
Tenorista Marcus Saroop prohlásil, že představení Shen Yun Performing Arts patří k nejlepším výpravám, jaké kdy viděl. (Televize NTD)

MISSISSAUGA, Kanada – Operní tenor Marcus Saroop zhlédl vystoupení Shen Yun Performing Arts 22. prosince 2012 v Living Arts Centre. Saroop se pohybuje ve světě opery a jevištního umění již od svého dětství. Prohlásil, že Shen Yun patří k nejlepším výpravám, jaké kdy viděl.

„Nic takového, jako Shen Yun, jsem ještě nezažil," uvedl a dodal: „Setkal jsem se s mnoha různými operami, mnoha různými představeními, ale ne s něčím tak překrásným." Saroop přitom poznamenal, že s živými orchestry zpíval po celém světě a letos si dokonce zazpíval na turné se známým španělským tenoristou Plácidem Domingem.

Jako zpěvákovi se mu pěvecká a hudební vystoupení zdála „dokonalá" a patřila k jeho největším zážitkům kulturou nabitého večera se Shen Yun. „Bylo to nádherné. Ta poselství, ten zvuk, všechno je perfektní," chválil umělec newyorský soubor.

Shen Yun je hudebně-taneční soubor klasického čínského tance, který vznikl roku 2006 v New Yorku. Jeho cílem je oživit odkaz pěti tisíc let čínské kultury inspirované bohy. Ve svých představeních tanečníci předvádějí historické příběhy, lidové tance, a zahrnuta jsou i pěvecká vystoupení sólových pěvců.

Marcus Saroop chválil i je, v čele s tenoristou Jüan Čchüem a sopranistkami Pchi-ťü Chuang a Chao-lan Keng. „Umí to. Ti čínští zpěváci jsou úžasní, prvotřídní, hudba (také) prvotřídní," okomentoval jejich výkony kanadský pěvec.

Upoutávka pro turné 2013


Shen Yun Performing Arts - Praha 2013


Podle stránek Shen Yun používají zpěváci a zpěvačky souboru vokální techniku bel canto, což je dnes v hudebním světě při přednesu v čínštině „nevídané" a „nesmírně obtížné". Diváci se však nemusí bát, že nebudou rozumět, protože na obřím digitálním pozadí se promítá překlad zpívaného textu v jazyce dané země. Obecenstvo tak může nahlédnout do hlubšího významu písně.

Veškerou hudbu i slova složili umělci Shen Yun, píše se na stránkách souboru. Shen Yun má navíc svůj vlastní orchestr, který je jedinečný tím, že kombinuje tradiční čínské nástroje s filharmonickým orchestrem.

„Nevím, jak dosáhli tak skvělé a hodnotné výpravy, je to senzační. Všechno je tak dobře sehrané. Ta kontinuální hudba, orchestrace, moc se mi to líbilo," vyjádřil se Saroop. „Každý by měl Shen Yun vidět, protože jeho krása, jež přesahuje kultury a rasy, okouzlí každého," dodal tenorista.

Přeložil a upravil: Ondřej Horecký

small United Kingdom

 

 

Čtěte také:

Operní zpěvák Marcello Giordani: Zpěváci Shen Yun jsou úžasní

Shen Yun po troch rokoch pookrial srdcia ľudí v Bratislave