20130107veznice
Věznice Bory v Plzni. (Foto: Eva Haunerova, Wikimedia Commons)

ČR – Rozsah a způsob amnestie, kterou ke 20. výročí vzniku samostatného státu udělil prezident Václav Klaus v závěru svého úřadování na Hradě, způsobil obavy a rozhořčení nejen v České republice.

Obavy z další kriminality panují také v příhraničních oblastech Německé spolkové země Sasko. Zdejší obyvatelé připisují drobnou kriminalitu svým sousedům, Čechům a Polákům, jak napsal německý deník Bild. Ve stejném duchu se k věci vyjádřil rovněž saský ministr vnitra Markus Ulbig.

„K propuštění drobných kriminálníků jsem velmi kritický, poněvadž jeho následky pro naše obyvatele nelze odhadnout,“ prohlásil podle Bildu ministr Ulbig.

Podle ČTK k tomu Bild doplnil, že částečná amnestie vyhlášená českým prezidentem, se vztahuje právě i na pachatele krádeží a vloupání v saském pohraničí. Saské pohraničí se s nárůstem kriminality potýká v souvislosti s otevřením schengenského prostoru před pěti lety.

Bild, nejčtenější deník v Německu, dokládá skutečnost, že část amnestovaných se pouze pár hodin po propuštění opět dostala do rozporu se zákonem a skončila ve vazbě.

Místní obyvatelé saského pohraničí, sousedícího s Polskem a Českem, čelí většinou množícím se krádežím aut a barevných kovů a volají po obnovení kontrol na hranicích a zpřísnění policejního dozoru v regionu.

Oproti tomu saské úřady více důvěřují ve společnou spolupráci s českými a polskými policejními orgány.