Filmové novinky - Nic nás nerozdělí.

Žánr: Drama, thriller, akční

Režie: Juan Antonio Bayona

Hudba: Fernando Velázquez

Hrají: Ewan McGregor, Naomi Watts, Marta Etura, Sönke Möhring, Geraldine Chaplin, Tom Holland, Oaklee Pendergast a Samuel Joslin.

(foto: © 2012 - Summit Entertainment)

 

Ve vodním pekle přežila pětičlenná rodina, každého ale vlna zanesla do jiné části země

 

Nedávno, na svátek Štěpána, ve vánočním čase to bylo právě osm let, kdy se v Indickém oceánu zvedla ničivá vlna tsunami a pohřbila mnohé životy. Některé rodiny byly rozděleny a jejich ztracení členové pátrali jeden po druhém v krajině zničené vodní masou v naději, že se opět šťastně shledají.

Příběh filmu Nic nás nerozdělí je založen na skutečné události jedné rodiny, která v roce 2004 přežila úder ničivé vlny tsunami, jež se zvedla na pobřeží z Indického oceánu. Rodina se třemi syny se rozhodla strávit Vánoce nezvyklým způsobem, v Thajsku, všichni se těšili na několik společně prožitých svátečních dnů v tropickém ráji.

Zápletka

Manželé Henry (Ewan McGregor) a Maria (Naomi Watts) tráví svátky svými syny na jihovýchodním pobřeží Asie, které zasáhne vlna tsunami. Obrovská masa vody se valí na hotelový komplex, smete vše, co jí přijde do cesty, a rozdělí i prchající rodinu. Ačkoliv všichni členové rodiny přežijí, vyhráno zdaleka nemají, protože nalézt jeden druhého uprostřed pekla je velmi těžké. 

Snímek vypráví nezapomenutelný osud rodiny, která se spolu s desetitisíci dalších lidí z nejrůznějších koutů světa ocitne v epicentru jedné z nejničivějších přírodních katastrof posledních let.


Snad právě ve chvílích naprostého zoufalství, plných lidského utrpení, se v lidech začínají probouzet lepší vlastnosti. Nastává situace, kdy je celkem přirozené projevit soucit, odvahu a pomoci druhým, kteří to potřebují.

Mariina rodina je sice rozdělena (s Marií zůstal nejstarší syn, další dva synové jsou s Henrym), ale ani na okamžik to nikdo z nich nevdává. Nepřetržitě hledají jeden druhého a přitom pomáhají ostatním, kteří přežili.

20130107nic-nas2
Záběr z filmu, hlavní představitelku hraje Naomi Watts. (© 2012 Summit Entertainment)

 

Pohled do zákulisí filmu

„První nápad natočit takovýto film vznikl, když si producent filmu Belén Atienza vyslechl v rozhlase příběh Marie. Přišel do kanceláře uslzený a vzápětí nám ten příběh celý převyprávěl,“ říká scénárista Sergio Sanchéz.

„Všichni dobře známe z televize a internetu opravdové záběry kalamity a neštěstí, které po tsunami zůstaly, my jsme však chtěli odhalit pravdivý, dojemný a velmi lidský příběh z pohledu lidí, kteří přežili. A že je to pohled velmi vzdálený od všech informací, které jsme četli v novinách. Museli jsme prostě tento film natočit,“ sděluje režisér Juan Antonio Bayona.

„Bylo velmi těžké vyprávět příběh pěti přeživších s ohledem na 230 tisíc lidí, kteří zemřeli. Naštěstí jsem měl možnost pracovat na scénáři přímo s Mariou Belon,“ řekl Sanchez.

„Když mi režisér řekl, že chce natočit film o našem příběhu, odpověděla jsem mu: To není náš příběh, je to příběh mnohých a mnohých lidí, ale ne všichni měli takové štěstí jako my, že přežili," dodává Maria, hlavní hrdinka příběhu.

Bayonův snímek Nic nás nerozdělí zrcadlí skutečný příběh o lidské vytrvalosti, odvaze, lásce a neotřesitelné víře v sebe sama.

Premiéra: 31 ledna 2013, délka 114 minut * ČSFD * IMDB
Záběr z filmu. (© 2012 Summit Entertainment)
Záběr z filmu. (© 2012 Summit Entertainment)
20130107nic-nas
Filmové novinky - Nic nás nerozdělí. (bontonfilm.cz)
Filmové novinky - Nic nás nerozdělí. (bontonfilm.cz)