20130109 google
Předseda představenstva Googlu Eric Schmidt (C) před cestou do Severní Koreje na mezinárodním letišti v Pekingu, 7. ledna.  (Wang Zhao/AFP/Getty Images)

Šéf Googlu Eric Schmidt odjel v pondělí, společně s bývalým guvernérem Nového Mexika Billem Richardsonem, do Severní Koreje, kde plánuje vést rozhovory o soukromých záležitostech, ale chce jednat například i o propuštění zadrženého jihokorejského Američana.

Oba úředníci se vydali na tuto cestu i přes záporné ohlasy ze Spojených států.

Richardson nazval cestu za „soukromou humanitární misi“, Schmidt nicméně uvedl, že se chce mimo jiné zaměřit na potenciál podnikatelského prostředí v Severní Koreji, zahrnující i sociální média.

Schmidtova cesta však vyvolává rozpaky, vzhledem k tomu, že tento komunistický stát má jeden z nejpřísnějších webových zabezpečovacích systémů na světě a přístup k internetu má jen hrst místních občanů, což zahrnuje pouze bohatou a mocnou smetánku.

Richardson také sdělil, že se zde pokusí navštívit uvězněného jihokorejského Američana Kennetha Baea, který byl komunistickým státem zatčen za „nepřátelské činy“ poté, co vloni v listopadu vstoupil na jejich území jako turista.

„Jeho syn, který žije ve státě Washington, mě požádal, abych ho přivedl zpět,“ informoval Richardson v Pekingu před odletem do Severní Koreje. „Pochybuji však, že se to při této cestě povede,“ dodává však Richardson, který navštívil tento chudý národ již několikrát.

Státní agentura Korean Central News Agency označila cestu Američanů jako „delegaci Google corp.“ a v pondělí potvrdila jejich příjezd na letiště v Pchjongjangu.

„Není to výlet Googlu, ale jsem si jistý, že je to zájem o některé z tamějších ekonomických problémů, zahrnující i aspekt sociálních médií. To je důvod, proč jedeme oba," uvedl však Richardson pro The Associated Press.

„Sejdeme se se severokorejskými politickými vůdci, což zahrnuje i hospodářské a vojenské vůdce. Navštívíme i některé univerzity. Nemáme přesný plán, program nám naplánují až po příjezdu," informoval.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nuland však o jejich cestě vyjádřila pochybnosti již minulý týden.

 „Nemyslíme si, že načasování návštěvy bude přínosné, a myslíme si také, že si nejsou vědomi našich zájmů,“ uvedla.

Oba muži prý nemohou jednat za americkou vládu, poněvadž s nimi nepojede ani žádný americký úředník.

 

small United Kingdom Přeložil: Michal Cabejšek