20130110 unik
Více než 9 tun anilinu mělo kontaminovat řeku Čuo-čang. (NTD News)

Při úniku chemikálií ze závodu na zpracování uhlí v provincii Šan-si mělo uniknout až 40 tun toxického anilinu. K úniku mělo dojít 31. prosince minulého roku, nikdo jej však neohlásil ještě dalších pět dní.

Více než 9 tun anilinu mělo kontaminovat řeku Čuo-čang, která je zdrojem pitné vody pro více než 1 milion lidí.

„Důsledky takto rozsáhlé havárie jsou strašlivé, zvlášť když k ní dojde na horním toku řeky. Chemikálie teď postupují spolu s proudem řeky. Dalším zdrojem kontaminace pak budou pevné částice, které se do vody spláchnou spolu s prachem během jarních dešťů,“ říká ochránce přírody, odborník na vodní zdroje Čang Ťün-feng.

Podle americké Federální agentury pro ochranu životního prostředí poškozuje anilin plíce a dýchací ústrojí a také může být karcinogenní.

Předpokládá se, že za havárii může prasklé potrubí v závodě Tianji Fangyuan. Závod je součástí státní těžební společnosti Shanxi Luan Mining Group Co. Ltd.

Dvě města ležící po proudu řeky pod závodem bez varování zastavila dodávky vody, za což si od místních obyvatel vysloužila kritiku. Místním vadilo hlavně to, že neměli žádný čas na to, aby se na výpadek dodávek vody připravili.

 

Video poskytla Televize NTD

 Starosta Čchang-c'v se v pondělí za svůj postup omluvil a přiznal, že úřady podcenily závažnost incidentu. Vedení závodu mělo úřadům nahlásit jen zlomek skutečného rozsahu havárie a mělo tvrdit, že následky byly odstraněny ještě před tím, než způsobily jakékoliv škody.

Expert na životní prostředí pracující na Kuang-sijské univerzitě ve státních médiích uvedl, že podobné havárie jsou čím dál častější. Vládu i průmysl obvinil z toho, že v honbě za maximalizací zisků ignorují otázku ochrany životního prostředí.

 

Čtěte také:

Čínský režim padne kvůli znečištěnému životnímu prostředí – říká bývalý zpravodaj