20130120 tabory
Pracovní tábor v Číně, ilustr. foto. (NTD News)

V kontroverzní otázce čínského „převýchovného systému“ - tedy systému pracovních táborů - změnila státem kontrolovaná média doslova ze dne na den svůj postoj. Naděje, že celá soustava pracovních táborů bude zrušena, tak opět vzaly za své.

Před dvěma týdny se na oficiálním blogu čínské státní televize CCTV objevila zpráva, že šéf čínského bezpečnostního aparátu Meng Ťien-ču navrhl, aby byly čínské pracovní tábory do konce roku uzavřeny. Tuto zprávu následně převzala další čínská média.

Krátce poté ovšem přišla státní tisková agentura Sin-chua s odlišnou verzí zprávy: systém pracovních táborů by měl pouze projít reformou. Původní zpráva na stránkách CCTV následně bez vysvětlení zmizela.

„Pokud by byl celý systém pracovních táborů zrušen, bylo by to skvělé. Jedná se o nejefektivnější nástroj komunistické strany k pronásledování lidí. Máme ovšem obavy z toho, zda strana nepřijde s nějakou náhradou nebo zda například celý systém jenom nepřejmenuje, přičemž ke skutečným změnám nakonec nedojde,“ uvedl hlavní analytik televize NTD pro Čínu Čang Tchien-liang.

Sin-chua neuvedla, v čem by měla reforma spočívat. Zmiňuje se jen o některých nejkontroverznějších vlastnostech celého systému, jako je například právo policie svévolně a násilně kohokoli v pracovním táboře uvěznit.

V současnosti takto může být kdokoli uvězněn až na čtyři roky bez soudního procesu. Zcela běžné je také mučení vězňů.

Rostoucí povědomí veřejnosti o podmínkách v pracovních táborech vede ke stále rostoucímu tlaku na zrušení táborů.

 

Video poskytla Televize NTD

Systém pracovních táborů vznikl v 50. letech. Podle Sin-chua dnes v zemi funguje na 350 pracovních táborů, ve kterých je zadržováno 160 tisíc vězňů. Nevládní zahraniční organizace nicméně odhadují, že skutečný počet zadržených se pohybuje mezi 200 tisíci až dvěma miliony.

Návrhem na reformu systému se má v březnu zabývat Národní lidový kongres (čínský parlament), jehož skutečný vliv na chod země je však v podstatě formální.

 

Čtěte také:

Matka znásilněné dívky odsouzena do pracovního tábora, nyní žádá odškodnění

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)

Vězeňkyně odhaluje zvěrstva v pracovním táboře Masanjia

Bývalí političtí vězni dosvědčují tvrzení z moderního „vzkazu v láhvi“ (video)

Neobvyklá pošta v halloweenské dekoraci obsahovala volání o pomoc z čínského pracovního tábora

{jcomments off}