
Kvůli škodlivému ovzduší zemřelo v Číně v uplynulém roce přes osm a půl tisíce lidí. Tuto informaci uvedly ve společné studii Pekingská univerzita spolu s organizací Greenpeace. Znečištěné ovzduší také způsobilo ekonomické ztráty v přepočtu 1,8 miliardy amerických dolarů.
Zpráva, která byla uveřejněna 18. prosince, přináší studii o následcích znečištění ovzduší prachovými částicemi PM2,5 v Pekingu, Šanghaji, Kuang-čou, Si-anu, tedy v nejvýznamnějších městech severní, východní, jižní a západní oblasti Číny. Zprávu uzavírá úvaha, že pokud by města snížila obsah emisí PM2,5 na úroveň, která je v souladu s pokyny pro kvalitu ovzduší vydané Světovou zdravotnickou organizací, počet úmrtí by se snížil alespoň o 81 procent a ekonomické ztráty by klesly o 868 milionů amerických dolarů.
PM2,5 (PM pochází z anglického názvu „particulate matter“, česky pevné či prachové částice) je pojem pro mikročástice o velikosti 2,5 mikrometrů. Tyto částice nejsou při vdechnutí zachyceny v nose a mohou proniknout do krevního oběhu, což vede k srdečním, mozkovým a plicním onemocněním, včetně rakoviny.
Video poskytla Televize NTD
Studie ukazují, že většina PM2,5 se tvoří spalováním uhlí, přičemž podstatná část vyrobené energie v Číně pochází právě ze spalování uhlí. Greenpeace vyzývá představitele čínské vlády k „bezodkladné úpravě politiky“ pro omezení regionální spotřeby uhlí a dodatečné vybavení stávajících uhelných elektráren čističkami oxidu dusíku.
Čtěte také:
Čínská honba za obnovitelnou energií - dobrá nebo špatná?
Čínský režim padne kvůli znečištěnému životnímu prostředí – říká bývalý zpravodaj
V Pekingu mají nové stanice na monitoring ovzduší
Ó, ten pekingský vzduch: Zveřejnění kvality ovzduší americkou ambasádou vyvolalo nevoli čínské vlády