20130125 organy
Ilustrační foto. (NTD News)

Kanadský právník David Matas stojí v čele globální výzvy za ukončení násilného odebírání orgánů politickým vězňům v dnešní Číně.

Během víkendu navštívil Matas Calgary,kde před publikem odpovídal na otázky ohledně obvinění z násilného odebírání orgánů. Mimo jiné uvedl, že nejvíce obětí odebírání orgánů jsou stoupenci Fa-lun Kungu (Falun Gongu), v Číně pronásledovaného meditačního cvičení.

„Ti, kteří praktikovali i po roce 1999, byli uvězněni a nuceni k tomu, aby (Fa-lun Kung) veřejně odsoudili. Ti, kteří odmítli, byli mučeni. Ti, kteří nepovolili ani poté, zmizeli. David Kilgour i já si myslíme, že byli zabiti pro své orgány,“ spoluautor publikace Krvavá sklizeň David Matas.

Dr. Shawn Wu je členem mezinárodní skupiny Lékaři proti násilnému odběru orgánů. Na setkání představil důkaz odkrývající skutečnou povahu čínského transplantačního byznysu. Poukázal na fakt, že Čína není schopna doložit původ tisíců orgánů, které byly v posledních letech při transplantacích použity.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Kanadské veřejné mínění přikládá otázce porušování lidských práv v Číně velkou váhu. Na podobném shromáždění na půdě Albertské univerzity v sobotu promluvil člen legislativního shromáždění dr. David Swann. Ve svém projevu se zaměřil na popsání spoluúčasti čínských, státem vlastněných společností v celém systému perzekuce. Jako příklad uvedl čínský státní ropný kolos, společnost CNOOC, která nedávno ovládla kanadský Nexen.

„I tato společnost se zapletla do pronásledování Fa-lun Kungu. Co s tím můžeme dělat? Mnoho. Jako první krok je třeba kontaktovat své zástupce v místním i národním parlamentu,“ uvedl doktor Swann.

David Matas promluvil i na shromáždění v Albertské univerzitě. Zaměřil se na otázku priorit kanadsko-čínských vztahů. „Při uzavírání nových obchodů a rozvoji vzájemného byznysu je třeba vždy zmínit i otázku lidských práv, a tu dát na první místo.“

Obviněními z násilného odebírání orgánů se již zabývají Spojené národy a americký kongres. Kromě stoupenci Fa-lun Kungu mají být obětmi násilného odebírání orgánů i další vězni svědomí - například křesťané, Ujgurové či Tibeťané.

 

Dokument televize NTD - Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu

Video poskytla Televize NTD

 

Čtěte také:

Petice adresovaná vládě USA, aby se zasadila proti loupežím orgánů v Číně

Evropský parlament jednal o nelegálních transplantacích v Číně

Petice žádá Obamu, aby odsoudil násilné odebírání orgánů v Číně (video)

USA: Sto šest kongresmanů žádá ministerstvo zahraničí o zveřejnění informací o nelegálních transplantacích v čínských státních nemocnicích

Závažná obvinění čínského zdravotnictví stojí na faktech, říká kongresman

Čínští lékaři se propůjčili největšímu zločinu nového tisíciletí. Zabíjejí pro peníze

Zastavte násilné odebírání orgánů v Číně, zaznělo na půdě kongresu USA