Po více než devíti měsících bylo známému čínském právníkovi Kao Č'-šengovi umožněno vidět svou rodinu. 12. ledna se setkal se svým mladším bratrem a tchánem v sin-ťiangské věznici, kde je nyní uvězněn.
„Kao vypadá dobře. Procházel se a nezdálo se, že by jeho končetiny byly zraněny. Byl ostříhaný dohola, ale nevypadal příliš pohuble,“ říká Kaova žena Keng Che.
Kaova žena uprchla i se svými dvěma dětmi do USA v roce 2009. Uvedla, že její manžel měl při této návštěvě zakázáno hovořit o podmínkách ve vězení.
„Nesměli se jej ptát na nic, co se nějak týká podmínek ve vězení. Jeho bratr se ho na konci návštěvy zeptal, jestli může například číst noviny nebo sledovat televizi. Stráž je okamžitě přerušila - strážný jen řekl, že televizi sledovat nemůže, ale má k dispozici knihovnu.“
Návštěva alespoň posloužila jako potvrzení toho, že Kao je naživu a daří se mu relativně dobře. Obavy o jeho zdravotní stav se v minulosti objevily například poté, co vedení věznice Ša-ja, kde byl Kao také vězněn, jeho staršímu bratrovi loni v srpnu odmítlo povolit návštěvu. Kao už byl přitom dříve vystaven mučení, když byl bezpečnostními složkami opakovaně unášen.
Video poskytla Televize NTD
Podle Tchang Ťing-linga, právníka zabývajícího se případy porušování lidských práv, je Kao pravděpodobně i nadále vystaven mučení a je pod „přísným dohledem“.
Chu Ťia je dalším aktivistou, který s Kaem spolupracoval. Všechny Kaovy podporovatele vyzývá, aby vytrvali a posílali do vězení pohledy jako jeden ze způsobů, jak pomoci zaručit Kaovu bezpečnost.
„Pohlednice jsou hlavně signálem pro vedení věznice, že o Kaovi se venku ví. Každá pohlednice představuje tlak na věznici. Tlak, který jim brání ve stupňování perzekuce politických vězňů.“
Kao bývá někdy označován za „svědomí Číny“. Známým a uznávaným se stal především díky obraně pronásledovaných menšin. Poté, co veřejně vyzval čínský režim, aby ukončil pronásledování duchovní praxe Fa-lun Kung (Falun Gong), se sám stal cílem pronásledování.
V roce 2006 byl za „podvratnou činnost“ podmíněně odsouzen ke třem letům vězení s pětiletou zkušební lhůtou. V roce 2009 zmizel. Státní média informovala o tom, že v prosinci 2011 Kao porušil podmínku a nastoupí výkon trestu v odlehlé provincii Sin-ťiang.
Související články:
Uvězněný čínský právník Kao Č'-šeng získal další ocenění
Kniha právníka Kao Č’-šenga stále odhaluje praktiky čínského režimu, přeložena do češtiny
USA tlačí na čínské komunisty, aby propustili křesťanského právníka Kao Č'-šenga
Případ Kao Č'-šenga ovlivňují mocenské boje uvnitř komunistické strany Číny (video)
Čeští aktivisté poslali čínskému právníkovi dopis do vězení
{jcomments off}