Fotograf inscenace: (Karel Kouba/ narodni-divadlo.cz)Divadlo, opereta - Netopýr. (Karel Kouba/ narodni-divadlo.cz)
 
Hudba: Johann Strauss ml.
Režie: Peter Lauscher, Martin Otava

Účinkují: Jan Ježek, Jakub Pustina, Jitka Svobodová, Anja-Katharina Wigger, Tomáš Černý, Ondrej Šaling, Dagmar Vaňkátová, Christina Johnston, Sylva Čmugrová a další.

Autor libreta: Carl Haffner, Richard Genée
Dirigent: Rudolf Krečmer, František Drs, Richard Hein
Scéna: Karel Kut
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Tvrtko Karlovič, Adolf Melichar
Choreografie: Zdeněk Prokeš

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

 
Veselý příběh takzvané „pomsty netopýra“ je operetním dílem Johanna Strausse mladšího, jehož děj se odehrává s bujarým vtipem a je rozverný i na společenské úrovni. Protože ústřední scénou operety je maškarní bál se závěrečným přípitkem v melodické písni, bývá Netopýr s oblibou hrán při slavnostních příležitostech, jako je např. Silvestr a Nový rok.

V době, kdy Strauss ml. složil hudbu k operetě Netopýr, byl již známým skladatelem, proslulé byly zejména jeho valčíky, jako např. „Na krásném modrém Dunaji“.

Povzbuzen úspěchem Jacquesa Offenbacha v Paříži a ve Vídni s operetou počal i on skládat operetní hudbu. Tehdy mu do rukou přišlo kvalitní libreto Netopýra. Strauss byl nadšen a složil k němu hudbu za několik týdnů (asi 42 dnů). Od světové premiéry ve Vídni roku 1874 se opereta proslavila po celém světě a o její interpretaci se dodnes ucházejí ti nejlepší tvůrci a pěvci.

Velmi odlehčený děj vypráví o pomstě doktora Falkeho za silvestrovský žertík. Tehdy jej kamarád Gabriel Eisenstein nechal až do rána opilého sedět na městské lavičce v maškarním kostýmu netopýra. Protože se na jeho úkor pobavilo celé město, dr. Falke myslí na odplatu. Záměny a převleky postav roztočí kolotoč intrik, her a omylů, jehož zápletka se nakonec rozuzlí na půdě místní šatlavy. Šťastní aktéři frivolního příběhu svedou příčinu všeho na šampaňské, jež tak lehce stoupá do hlavy.

Odlehčený děj vypráví o pomstě doktora Falkeho za silvestrovský žertík. (Karel Kouba/ narodni-divadlo.cz)
Odlehčený děj vypráví o pomstě doktora Falkeho za silvestrovský žertík. (Karel Kouba/ narodni-divadlo.cz)

 

Johann Strauss ml.

Johann Strauss ml. (1825 – 1899), hudební skladatel, který byl Vídeňany přezdívaný Šani, napsal šestnáct operet. Strauss ml. okouzlil publikum především svými valčíky a od roku 1871 také operetou. Po úspěšných kouscích operety, jakými byly Indigo a 40 loupežníků a Karneval v Římě, složil operetu Netopýr, která spolu s Cikánským baronem náleží k nejznámějším dílům toho druhu vůbec.

Zajímavosti

Nejen krásná hudba u Netopýra, ale také originální libreto, jehož autory jsou Carl Haffner a Richard Genée, způsobila takovou oblíbenost u publika. Autoři libreta se vyhnuli sladkobolnému příběhu, ale sáhli po francouzské převlekové frašce Le réveilon, jejíž děj vystavěli na svěží komediální zápletce. Předností operety je směs vídeňského šarmu, humoru a nepřekonatelné radosti ze života, díky nimž se zabydlela na jevištích takřka celého světa včetně operních scén.

Zásluhou dirigenta Gustava Mahlera se Netopýr dostal do operní scény poprvé roku 1884 v Hamburku a poté do vídeňské Dvorní opery u příležitosti padesátiletého jubilea Straussovy umělecké činnosti. Tak se Netopýr stal repertoárovou stálicí každého velkého operního domu.

Opereta je nastudována v německém originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Délka představení: 2 hodiny 50 minut se 2 přestávkami. * Národní divadlo *
Veselý příběh tak zvané „pomsty netopýra“ je operetním dílem Johanna Strausse mladšího. (Karel Kouba/ narodni-divadlo.cz)
Veselý příběh tak zvané „pomsty netopýra“ je operetním dílem Johanna Strausse mladšího. (Karel Kouba/ narodni-divadlo.cz)Veselý příběh takzvané „pomsty netopýra“ je operetním dílem Johanna Strausse mladšího. (Karel Kouba/ narodni-divadlo.cz)

 Čtěte také:

Opera Praha: V roli Madam Butterfly vystoupí maďarská pěvkyně Csilla Boross (video)

Recenze opery: Rusalka - neopakovatelné kouzlo pohádkového snu

Recenze: Kouzelná flétna v pražské Opeře nezklame

Recenze: Opera Turandot - perská pohádka o princezně, která nechtěla být milována

Recenze: Aida - drama princezny Aidy a válečníka Radama na scéně pražské Státní opery