20130201 soud
Soudní budova v Kuej-jangu v provincii Kuej-čou. (NTD News)

V pondělí měl začít soud s Po Si-lajem, bývalým funkcionářem Komunistické strany Číny. Jenže nezačal.

Dozvěděli se to novináři, kteří se shromáždili před soudní budovou v Kuej-jangu v provincii Kuej-čou.

Podle hongkongských médií měl přitom Poův proces začít právě v pondělí.

Čínským režimem kontrolovaná média nyní přinesla informaci, že proces nezačne dřív než v březnu.

Deník The Global Times, anglická mutace prorežimního Deníku lidu, citovala funkcionáře, podle kterého má začít Poův proces až po takzvaných „dvou zasedáních“. Myšleno je tím zasedání čínského parlamentu a následné jednání Čínské lidové politické konference konzultantů, což je hlavní politický poradní orgán uvnitř komunistické strany.

„Ta informace se neobjevila jen tak zčistajasna. A protože soud skutečně nezačal, je myslím pravděpodobné, že skutečně před zahájením ‚dvou zasedání‘ ani nezačne. Celá ta kauza je velmi složitá a nesmíme zapomínat, že boj mezi frakcemi ve straně pořád trvá. I kvůli tomu mohl být soud odložen,“ uvedl profesor Čang Can-ning z Jihovýchodní univerzity.

Nejistota a nejasnosti v celém případu odstartovaly vlnu kritických reakcí. Kritizována je především netransparentnost vedení komunistické strany a nedostatečné informování o vývoji v takto významném případu.

Čínský politolog Liou Ťün-ning to na svém blogu na sociální síti Weibo komentoval takto: „Tak velký a skvělý národ, a kromě fám a drbů tu nemáme žádný jiný zdroj informací.“

Případ Po Si-laje přitahuje mezinárodní pozornost. Mimo jiné i proto, že odhalil hluboké rozpory uvnitř nejvyššího stranického vedení. Po se na veřejnosti objevil naposledy loni v březnu. O možném trestu, který mu může hrozit, přitom neexistují téměř žádné oficiální informace.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Po Si-laj byl formálně vyloučen z komunistické strany

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě