Štastný rok Hada všem! (Wendy Yu, Epoch Times)
Štastný rok Hada všem! (Wendy Yu, Epoch Times)

Had je jedním z dvanácti zvířat čínského zvěrokruhu. Patří k těm nejzáhadnějším. Symbolizuje moudrost a sílu důstojnosti. V tomto znamení jsou ti, kdo se narodili v letech 1893, 1905, 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001 a 2013. Had je v čínském zvěrokruhu šestý v pořadí, hned za drakem.

Do čínského zvěrokruhu patří tato zvířata: krysa (子), buvol (丑), tygr (寅), zajíc (卯), drak (辰), had (已), kůň (午), ovce  (未), opice (申), kohout (酉), pes (戌) a vepř (亥).

Na západní polokouli, kde převažuje křesťanská tradice, se had považuje za zlovolné a podlé zvíře, které nevěští nic dobrého. Bible praví, že had svedl Adama a Evu, aby snědli zakázané ovoce, a odtud pramení představa hada jako symbolu zla a ďábla.

Číňané roku Hada říkají rok malého draka. Podle staré čínské pověsti se hadu často říkalo drak. Jedna čínská legenda zmiňovaná v literatuře praví, že Fu Si, kterého bohové seslali na zem, aby předal čínskému lidu kulturu, byl člověk s dračím nebo hadím tělem.

V Japonsku mají bílého hada za boha štěstí a posla bohatství, který může lidem požehnat v podnikání a získání majetku. Japonské obchody prodávají peněženky vyrobené z bílé hadí kůže, která má podle nich přinést štěstí a bohatství.

Většina lidí nemá z hada příliš dobrý dojem a považuje ho za negativní zvíře. Ti, kdo se v roce hada narodili, jsou často označováni za tiché, tajnůstářské a netečné. Přesto ale mohou být zábavní, atraktivní a citově založení. Jejich vzhled se diametrálně liší od jejich nitra, a proto s nimi budou lidé vycházet dobře, pokud se vyhnou tomu, že je odmítnou na základě prvotnímu dojmu.

 

small United Kingdom

 

 

Čtěte také:

Jací jsou lidé narození ve znamení hada?

Přivítáme čínský rok Hada

Pozitivní charakteristiky roku králíka (Video)

Příběh dvanácti zvířat čínského zvěrokruhu

Starý čínský kalendář a jeho taje

Stručné zasvěcení do starověkého čínského kalendáře