Mocný vládce Oz. (falcon.cz)
Mocný vládce Oz. (Falcon.cz)

Žánr: Fantasy, akční, dobrodružný

Režie: Sam Raimi

Hudba: Danny Elfman

Hrají: James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, Abigail Spencer, Joey King, Zach Braff, Bruce Campbell, Bill Cobbs, Martin Klebba, Ted Raimi, Tony Cox, Tim Holmes

 

Spisovatel Lyman Frank Baum oslovuje i dnešní tvůrce a diváky svou čarovnou zemí, která se na plátna kin dnes dostáví díky digitální technologii - knížka ovšem více podporuje obrazotvornost a fantasii.

 

Studio Disney připravilo pro diváky filmovou premiéru ze světa fantazy. Do kin přichází Mocný vládce Oz, jehož kouzelný svět vychází z předlohy spisovatele Lymana Franka Bauma - Čaroděj ze země OZ.

Baum, ačkoliv náleží ke dříve narozeným, oslovuje i dnešní tvůrce a diváky svou čarovnou zemí, kterou popisuje v celkem čtrnácti románech, z nichž první výtisk vyšel již roku 1900. V současnosti mohou jeho rozmanité a fantaskní příběhy okouzlit diváky stejnou mocí, jako před více než sto lety jeho čtenáře.

Jedná se vlastně o prequel k původní knize od spisovatele Lymana Frank Bauma "The Wonderful Wizard of Oz" z roku 1900.

 

Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)  Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)  Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)  Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)  Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)
Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)

 

Zápletka

James Franco, jenž představuje druhořadého cirkusového kouzelníka Oscara Diggse s nevalnou morálkou, potkává tři čarodějky. Setkání se však již neodehrává v Kansasu, kde byl zvyklý se pohybovat, ale po přenesení do Země Oz. V zemi Oz se kouzelníkovi velice líbí a považuje své ocitnutí se zde za svoji výhru. Oplývá slávou a bohatstvím, dokud osudově nepotká tři čarodějky, které ztvárnily Mila Kunis, Rachel Weisz a Michelle Williams.

V Zemi Oz je Oscar již očekáván jako předem stanovený kouzelník a zachránce oblasti. Chtě nechtě je Oscar vtažen do problémů země Oz, se kterými se potýkají její obyvatelé, a je přinucen rychle se naučit rozlišovat dobré lidi od špatných.

Zatímco kouzelník Oscar postupně využívá své magické umění a vynalézavost, přeměňuje se v mocného čaroděje a především si zvedá vlastní morálku. Pomůže tak zemi Oz zachránit.

Zajímavosti

Režie filmu byla svěřena Samu Raimimu, který se s Jamesem Francem a autorem hudby Dannym Elfmanem setkal již při natáčení Spider-Mana. Podle ukázky z filmu se mohou diváci těšit  na opravdu velkolepou show, v níž filmaři mohli využít všech možností dnešní technologie.

Otázkou zatím zůstává, zda samotné zpracování příběhu překvapí skvělým provedením anebo půjde pouze o graficky umně zpracovaný kýč.

Premiéra 7. března 2013, délka 125 minut * ČSFD * WEB * Fotogalerie *
Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)
Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)
Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)
Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)
Mocný vládce Oz. (© Disney 2012/disney.go.com/thewizard)

 

Čtěte také:

Filmové novinky: Čtyřlístek ve službách krále

Filmové novinky: Nic nás nerozdělí – skutečný příběh o ničivé vlně tsunami

Filmové novinky: Lincoln - životopisný film z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi

Filmové novinky: Nadějné vyhlídky – příběh Charlese Dickense opět na plátnech kin