20130203 apple
Továrna Foxconn v Šen-čenu v Číně vyrábí iPady a iPhony pro americkou firmu Apple. (NTD News)

V sobotu ukončila americká firma Apple spolupráci s jedním ze svých čínských dodavatelů. Důvodem bylo, že čínská společnost využívala práci nezletilých osob.

Apple každý rok zveřejňuje „audit odpovědnosti“ svých dodavatelů. V poslední zprávě Apple oznámil, že u jednoho ze svých dodavatelů objevil 74 zaměstnanců mladších 16 let.

Apple se problém nezletilých dělníků snaží řešit mimo jiné i tím, že ke svým dodavatelům posílá vlastní agenty, kteří skutečné využívání nezletilých dělníků monitorují.

V samotných montážních závodech firmy Apple nebyl žádný nezletilý zaměstnanec objeven, u subdodavatelů však bylo zjištěno celkem 11 firem, které práci nezletilých osob využívaly. Až na jeden případ se tak však vždy dělo neúmyslně. V současnosti bylo odhaleno 106 případů nezletilých dělníků, v minulých letech bylo zdokumentováno na 70 případů.

Nezletilé osoby byly většinou zaměstnány, jelikož pracovní agentury provádějící nábor dělníků spolu s jejich rodinami padělaly jejich doklady. Prověřování všech nových dělníků je pro samotné továrny většinou velmi problematické, a tak mohou zaměstnat i nezletilou osobu.

Vzhledem k sérii sebevražd, ke kterým došlo v továrně Foxconnu v Šen-čenu v důsledku katastrofálních pracovních podmínek nebo skandálům s požíváním toxických chemikálií musejí dodavatelé firmy Apple plnit poměrně přísné nároky na úroveň pracovních podmínek, které se týkají výše minimální mzdy, přesčasů i zaměstnávání nezletilých.

Každý rok pak probíhají rozsáhlá šetření, která kontrolují plnění těchto norem. Celkem se týkají až 1,5 milionu zaměstnanců a probíhají ve 14 různých zemích.

 

small United Kingdom (video)