Daniel Day-Lewis (jako prezident Abraham Lincoln) ve scéně z dramaticko-historického biografického snímku "Lincoln". Film zachycuje úsilí Abrahama Lincolna vyřešit problém otroctví a občanské války doprovázené rozbroji v jeho kabinetu nad rozhodnutím, zda a jak prosadit 13. dodatek americké ústavy. (David James/ DreamWorks II Distribution Co., LLC.)
Daniel Day-Lewis (jako prezident Abraham Lincoln) ve scéně z dramaticko-historického biografického snímku "Lincoln". Film zachycuje úsilí Abrahama Lincolna vyřešit problém otroctví a občanské války doprovázené rozbroji v jeho kabinetu nad rozhodnutím, zda a jak prosadit 13. dodatek americké ústavy. (David James/ DreamWorks II Distribution Co., LLC.)

 

Americké volby prezidenta v roce 2012 se již udály. Avšak překvapivě navzdory drtivému vítězství prezidenta Obamy v zemi dále přetrvává pocit skepse vůči vládě. 

Lincoln je film Stevena Spilberga, který už na první pohled nabízí mnohem více než jen „lekci dějepisu“. Jak už Spielberg naznačil ve svých poznámkách k produkci: „V této dnešní době, kdy tolik lidí ztrácí víru v myšlenku spravedlivého řízení jakékoli země, je to příběh, který ukazuje, že i v demokratickém systému může být dosaženo zázračných věcí a cílů.“

Není žádným tajemstvím, že současný prezident USA je často přirovnáván právě k Lincolnovi. Z určitého pohledu je tento film symbolem a nadějí pro budoucnost tím, jaký důraz klade na americkou politickou historii, respektive minulost.

Spielbergovým námětem se stal více než osmisetstránkový bestseller americké spisovatelky Doris Kearns Goodwinové s názvem Tým soupeřů: Politický génius Abraham Lincoln. Spolu s Tonym Kushnerem, zkušeným scénáristou (mimo jiné také držitelem Pulitzerovy ceny), se usnesli, že jádrem scénáře bude snaha prosadit 13. dodatek americké ústavy o zrušení otroctví.


 

Trailer v angličtině

 

V příběhu lze jasně vidět podstatu Lincolnova života. Jedná se o jakýsi vhled do jeho rodinného a citového života, včetně jeho politické geniality. Je jasné, že o napínavé, dramatické a krizové okamžiky nebude nouze.

Tak jako se mnohým zdá, že Ben Kingsley sedí naprosto do role Gándího, stejně tomu je tak u Daniela Daye-Lewise, který ztvárnil roli 16. prezidenta Spojených státu bravurně. V průběhu snímku si v určitých okamžicích řeknete: „Ten herec nehraje toho Abrahama vůbec špatně,“ avšak v jiných jako byste měli před očima samotného prezidenta.

Rčení, že „za každým velkým mužem stojí žena“ platí také u tohoto historického snímku. Herečka Sally Fieldová, jež ztvárnila roli Mary Todd Lincolnové, působí velmi přirozeně.

Spielbergovo umění zčásti spočívá ve vytvoření atmosféry a typického „amerického vlastenectví“, jež je silně hmatatelné.

Snímek autenticky zobrazuje politické intrikaření při ovlivňovaní jednotlivců, ke kterému táboru se nakonec připojí. Ale také lidskost, oběť a důraz na morální hodnoty. Jednou z nejsilnějších scén filmu je průjezd prezidenta Lincolna na koni po bojišti plném raněných a mrtvých těl. Je tím vším ohromen a ztrácí slova, kterými by onu neuvěřitelnou spoušť komentoval.

Všichni američtí prezidenti by měli podstoupit takovou projížďku na koni a osobně zhlédnout důsledky svých válek.

Hodnocení:

Přeložil: Petr Matějček small United Kingdom

Premiéra 24. ledna 2013, délka 149 minut * ČSFD * IMDBFacebook *
 Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)
Lincoln - životopisný film  z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi. (LincolnMovie/ Facebook)

 

Čtěte také:

Filmové novinky: Lincoln - životopisný film z dílny Stevena Spielberga o legendárním prezidentovi

Filmové novinky: Hořící keř - podle skutečných událostí okolo upálení Jana Palacha

Filmové novinky: Mocný vládce Oz - kouzelný svět z předlohy spisovatele Franka Bauma