V dynastii Čching žil otec tří synů Čao Te-fang. Užíval si bohatý život a cítil se velmi šťastný. Bylo tomu hlavně proto, že všichni jeho synové již založili rodinu.

Během oslavy svých šedesátých narozenin svým třem synům přiznal, že když zřídil svůj rodinný podnik, záměrně manipuloval měřící stupnicí na váze, aby oklamal své dodavatele a zákazníky.

Kdykoli si něco koupil, stupnice ukazovala nižší váhu, a kdykoli chtěl něco prodat zákazníkovi, byla váha zboží vyšší.

20130205 understanding
Moudrý mnich radí obchodníkovi, aby se polepšil: „Nemyslete si, že všechno je jen souhra náhod a že se všechno děje jen tak pro nic za nic. Nebesa jsou spravedlivá ke každému z nás.". (Zhang Cuiying)

„Ta nekalost s váhou je také důvodem, proč muž, od kterého jsem koupil tisíce kilogramů bavlny, zkrachoval. Zoufale se snažil zachránit svůj podnik, ale bohužel před dvaceti lety zemřel na tyfus. Dodnes je mi to líto,“ řekl Čao.

„Nešlo ovšem jen o jednoho člověka. Také sběratele bylin jsem díky mému triku s váhou podvedl. I přesto, že jsem dnes bohatý a vedu šťastný život, stále myslím na ty lidi, kteří zemřeli v důsledku mého špatného jednání. Cítím se tak provinile, že dokonce nemohu v noci dobře spát.

Proto jsem se rozhodl, že před vámi tu váhu zničím a odpřisáhnu, že ode dneška se již budu chovat čestně.“

Jeho synové ocenili jeho rozhodnutí. „Otče, myslíme, že to je správný způsob, jak tu věc vyřešit. Naprosto tvé rozhodnutí podporujeme,“ prohlásili synové radostně. Takže obchodník Čao dodržel svůj slib, zničil váhu a od té doby dělal jen dobré skutky.

Nicméně zanedlouho poté potkalo Čaovu rodinu neštěstí. Nejdříve zemřel jeho nejstarší syn v důsledku náhlé nemoci. Následně zemřel i jeho druhý syn. Když se tak stalo, manželka druhého syna si našla nového muže a odstěhovala se k němu. Aby toho nebylo málo, zemřel i jeho třetí syn, jehož žena byla v té době těhotná.

Dokážete si to představit. Po sérií těchto událostí a neštěstí se Čao cítil velmi smutný a zmatený.

„Když jsem podváděl ostatní, žil jsem šťastný život se všemi kolem sebe. Teď se snažím být dobrým člověkem a všechno se kazí jedno po druhém. Tak mi připadá, že čínské přísloví: ´Dobré konání je odměněno a zlé skutky se setkají s odplatou´ je úplná hloupost."

Jednoho dne Čaova těhotná snacha, která v nejbližší době čekala dítě, počala rodit. Nicméně ani po třech dnech rození to nevypadalo, že by se dítě chystalo na svět. Snachu prohlížely porodní asistentky jedna po druhé, ale všechny byly bezmocné a nevěděly, co dělat.

Čao začal mít velké obavy. Z jeho přemítání ho vyrušilo klepání na dveře. Byl to mnich, který prosil o almužnu. Čaova hospodyně se snažila mnicha odehnat, ale ten jí prozradil, že má speciální lék, který by jim mohl pomoci. Mnich byl okamžitě uveden do domu jako čestný host.

„Jsem potulný mnich a putuji tam, kde mě osud zavane,“ řekl mnich Čaovi. Pak mu ukázal lék a Čao okamžitě poprosil služebnou, aby spěchala za jeho snachou a lék jí předala. O několik minut později služebná Čaovi oznámila, že jeho snacha po užití onoho léku porodila.

Čao byl velmi potěšen. Jako výraz vděčnosti uspořádal na počest mnicha velkou hostinu.

Zatímco večeřeli, optal se Čao mnicha: „Ctihodný mistře, mohu vám položit otázku, jež mě už dlouhou dobu tíží?“ Mnich pokýval hlavou. S hlubokým povzdechem se dal Čao do vyprávění. „Víte, začal jsem své podnikání a podváděl jsem ostatní, neboť jsem měl váhu, která ukazovala nepřesné hodnoty. Loni jsem ji zničil. Avšak poté jsem se setkával s jedním neštěstím za druhým. V průběhu šesti měsíců jsem přišel o své tři syny a dvě ze tří snach od nás odešly. Naštěstí moje třetí snacha mi dala díky vašemu léku vnuka. Jak je možné, že když jsem podváděl ostatní, měl jsem šťastný život, a teď, když jsem se rozhodl polepšit, setkávám se s jedním problémem za druhým?“

Po vyslechnutí Čaova příběhu se mnich zasmál a odpověděl: „Nemyslete si, že všechno je jen souhra náhod a že se všechno děje jen tak pro nic za nic. Nebesa jsou spravedlivá ke každému z nás. Váš nejstarší syn byl ten obchodník s bavlnou, který zemřel a jeho duše se převtělila, a co se týče vašeho druhého syna, ten byl reinkarnací onoho nebohého bylinkáře. Díky všem špatným skutkům, které jste si nashromáždil, bylo pro vás uspořádáno, že se vám narodí tři synové a nakonec jste měl ve stáří hladovět k smrti. Ale díky tomu, že jste se rozhodl konat dobro, bohové vám prokázali sympatie a vzali vaše syny zpátky k sobě. Takže jste byl nakonec tohoto osudu ušetřen.“

Po vyslechnutí těchto vět se Čaovi zdálo, jako by se probudil ze sna. Poděkoval mnichovi za osvětlení situace a nakonec se zeptal, zda i jeho vnuk přišel na svět z důvodu vyrovnání účtů.

„Kdepak, všechny vaše dluhy byly splaceny s poslední sérií neštěstí,“ odpověděl mnich s úsměvem. Váš vnuk vám i vaší rodině přinese štěstí. Užije si slávu, a to jen díky tomu, že jste se rozhodl udělat něco dobrého pro ostatní. On je odměnou, kterou jste si vysloužil, protože jste se snažil být lepším člověkem.“

Čao byl velmi spokojen a rozhodl se být odhodlanějším při konání dobrých skutků po zbytek svého života.

Tento příběh osvětluje staré čínské přísloví: „Pokud má rodina nějaké trápení, může tomu být proto, že splácí karmu nebo dluhy za špatné činy svých předků. Jakmile je dluh splacen, bude rodina žít šťastný život.“

Zdroj: China Gaze

 

Přeložil: Petr Matějček

small United Kingdom

 

 

Čtěte také:

Příběhy ze staré Číny: Spravedlivost a nespravedlivost - příběh o dobré dívce