20130208 tehotna
Ženy v čínském pracovním táboře, ilustr. foto. (NTD News)

Liou Jü-ling (49 let) je v šestém měsíci těhotenství. Není ale doma, kde by se mohla v klidu připravovat na porod. Místo toho byla na rok poslána do pracovního tábora Ma-san-ťia v provincii Liao-ning.

„Pracuje 9 až 14 hodin denně. Od té doby, co jsem prozradil, kde ji vězní, jí bylo odepřeno právo telefonovat rodině, psát a dostávat dopisy,“ říká manžel uvězněné těhotné ženy, Wang Čen.

Čínský systém „převýchovy skrze práci“ se v poslední době stal terčem ostré kritiky. V Číně může být člověk poslán do pracovního tábora až na čtyři roky, a to bez jakéhokoli soudu.

Ale ani za současného stavu neumožňuje čínský právní systém, aby byly do pracovních táborů posílány těhotné ženy.

„Samotný systém pracovních táborů porušuje lidská práva. Pokud ale nechtějí propustit těhotnou ženu a nedovolí jí ani odpočívat, jde o nelidské zacházení,“ uvedl čínský obhájce lidských práv Li Tchien-tchien.

 

Video poskytla Televize NTD

Wang Čen říká, že jeho žena byla odsouzena loni v červenci. Liou si déle než deset let stěžovala na úřadech proto, že byla nuceně vysídlena ze svého domu, který poté úřady nechaly zbourat. Dokument, který ji odsoudil do pracovního tábora, uváděl, že „narušila společenský pořádek“, když v roce 2012 přijela do Pekingu, aby si zde stěžovala „mimo vyhrazená místa“.

Čínští stěžovatelé často přijíždějí právě do hlavního města, protože jejich pokusy domoci se spravedlnosti u místních úřadů zpravidla selhávají.

Wang Čen je přesvědčen, že jeho žena neporušila žádné zákony. Obhájce lidských práv Chuang Čchi se nyní snaží rodině pomoci a zajistit, aby Liou byla co nejdříve propuštěna.

„Pomáháme Liou spojit se s jejím právníkem – brzy ji zkusíme navštívit přímo v táboře, aby mohla projít zdravotní prohlídkou. V dalších dnech se pokusíme zařídit její propuštění.“

Hlasy žádající uzavření čínské pracovní tábory nebo jejich reformu sílí. Čínská oficiální média se však značně rozcházejí v prognózách, jak s nepopulárním systémem pracovních táborů komunističtí vůdci naloží.

 

Čtěte také:

V Číně došlo k dalšímu případu nuceného potratu v pozdním stupni těhotenství

Čínská média popřela zprávy o zrušení pracovních táborů

Rodina ženy přinucené k potratu v 7. měsíci se bojí o její zdraví

Čína se chystá zjemnit krvavé slogany politiky jednoho dítěte (video)

Je politika jednoho dítěte v Číně zločinem proti lidskosti?

Čína: Rozzuřený dav zdemoloval úřad pro politiku jednoho dítěte