20130209 meloun
Je to sladké jako meloun, vypadá to jako meloun, ale meloun to není. Co to tedy je? (NTD News)

Vypadá to jako meloun, je to sladké jako meloun, ale meloun to není.

Je to bonbon ve tvaru melounu z východočínské provincie Šan-tung. Není tu ale proto, aby nasytil milovníky sladkých pokrmů. Tyto kulaté bonbony jsou tu proto, aby uctily boha kuchyně. Tradiční festival věnovaný právě bohu kuchyně se každoročně koná 3. února.

Podle výpovědi starších obyvatel z vesnice Čchen-ťia-lou už před třemi sty lety jejich předek Čchen Pcheng-čchun vymyslel výrobní postup této sladkosti. Je to oběť bohu kuchyně v naději, že přinese lepší život v nadcházejícím roce.

Tento výrobní postup je na seznamu nehmotného kulturního dědictví provincie Šan-tung. Zde ve své provozovně výrobce sladkostí Čchen Chuaj-kuo začíná o půlnoci překládání a vytahování s několika dalšími řemeslníky.

Nejdříve vytahují cukrový GOOP, až zbělá. Pak formují cukrové pláty a později je promění v pruhované válce. Z těch pak začnou tvarovat bonbony do podoby melounů.

Aby udrželi tuto tradici naživu, rozhodlo se sto řemeslníků ve vesnici Čche-ni-ou založit společnost, která bude studovat výrobu těchto bonbonů.

Místní lidé tvrdí, že je těžké předat umění výroby bonbonů. Mladší obyvatelé jsou opatrní, obávajíce se těžké práce, která je potřeba, ačkoli jde jen o 40 dnů předtím, než nastane oslava boha kuchyně.

Až příště v Číně uvidíte na prodej meloun dvakrát tak velký jako skutečný, mohla by to být tato sladkost.

Video poskytla Televize NTD

 

Čtěte také:

Times Square v New Yorku: soutěž NTD o mistra čínské kuchyně

Sojová omáčka – královna asijské kuchyně