„Humor je nejdůstojnější projev smutku.“ - Miloš Kopecký

 

20130211 kopecky
Miloš Kopecký. (Volné dílo)

Citovaný výrok je poněkud nevšední. Vnímaví jedinci z něj mohou vycítit, že osobnost pronášející tento výrok zřejmě prošla několika tvrdými životními zkušenostmi, aby se dokázala nad těžkosti světa takto povznést.

Smutek je lidská emoce a každý jej prožívá zcela odlišně, avšak brát smutek a těžkosti s humorem dokáže jen málokdo.

Na Kopeckého citát navazuje známé rčení: Když se klaun směje, směje se celý svět. Když klaun pláče, pláče sám.

Ano, tak to zpravidla bývá. I komik prožívá svoji životní realitu, aniž by o ní každý věděl.

„Divadelní, filmový a televizní herec svébytného, lehce ironického herectví. Proslulý též svým kladným a galantním vztahem k ženám a knihám,“ napsala o něm kdysi studentka Radka Tesárková.

Herec Miloš Kopecký si na rozdíl do Jana Wericha filmové plátno užil plnými doušky. A současně si také užilo české publikum jeho.

Jeho brilantní padouši (Limonádový Joe), neodolatelní svůdníci se sladkým hlasem (Slasti otce vlasti) nebo malincí maloměšťáci (Zítra to roztočíme, drahoušku) vešli divákům tak hluboko pod kůži, že se jeho herecké i civilní výroky staly téměř lidovými pořekadly.

Divadlo je krásné, ale pomíjivé. Filmové plátno je také krásné ale můžeme se k němu vracet.

Miloš Kopecký hrál v bezpočtu filmů, jeho role snad nelze ani spočítat. Také jeho partnerství s Miroslavem Horníčkem poskytovalo inteligentní, jiskřivé dialogy.

Jeho život od počátku ovšem nebyl lehký. Židovský původ Miloše Kopeckého, datum a rok jeho narození – 1922 – samy o sobě způsobily těžké životní obtíže, které by každý nezvládnul.

Za války byla jeho matka deportována do vyhlazovacího tábora, kde zahynula, rovněž sám Miloš byl v posledním roce války poslán do pracovního tábora. Je pravděpodobné, že tyto těžké události se odrazily v jeho duši a způsobily jeho vleklou chorobu, která ne každému byla známa.

Obdarován schopností humoru a ironie dokázal herec a komik žít s maniodepresivní psychózou až – do konce života. Vyžadovalo to velkou obětavost a péči jeho blízkých a také jeho osobní vytrvalost, aby nepodlehl „volání smrti“.

Výše uvedený citát, jeden z mnoha, vyjadřuje jeho osobní statečnost, s jakou dokázal roky nést svoje osudové břímě. Zbraněmi statečného muže byly skutečně jen humor a ironie.

 

Citát z předešlého týdne: František Palacký - člověk je utvořen pro dvě stránky života

Čtěte: Výročí týdne: Miloš Kopecký - pošetilost, to je moje výrazná vlastnost