20130218 othello
Otello ve Státní opeře. (Karel Kouba/© Státní Opera)

Autor libreta: Arrigo Boito

Dirigent: Tomáš Brauner, Heiko Mathias Förster

Režie: Dominik Neuner

Režie obnoveného nastudování: Lubor Cukr

Scéna: Vladimír Nývlt

Kostýmy: Josef Jelínek

Sbormistr: Tvrtko Karlovič, Adolf Melichar

Hrají:

Otello: Efe Kişlali

Jago: Richard Haan / Ivan Kusnjer

Desdemona: Pavla Vykopalová

Emilia: Jana Levicová / Galia Ibragimova

Cassio: Richard Samek / Václav Sibera / Martin Šrejma

Roderigo: Lubomír Havlák / Jiří Hruška

Lodovico: Milan Bürger / Miloš Horák

Montano: Ivo Hrachovec / Ladislav Mlejnek / Roman Vocel

 

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery

 

 Státní Opera uvádí ve čtvrtek 21. února obnovenou premiéry Verdiho opery Otello. Poprvé byl Otello uveden 28. května 2009.

Shakespearova předloha

V pozdně renezanční tragédii autor William Shakespeare ukázal, jak se hrdinskost a poctivost mohou stát snadnou kořistí vychytralé podlosti.

V období benátské republiky došlo k tomu, že ctižádostivý důstojník Jago nenávidí svého představeného, černého generála Othella, protože se mu nedostalo povýšení.

Náměstkem se místo Jaga stává Cassio. Generál Othello připlouvá na ostrov Kypr jako vůdce výpravy proti Turkům. Zde se setkává se svou milovanou manželkou Desdemonou, avšak oba se stávají obětí Jagovy pomsty. Jago pomocí intrik a různých narážek zasévá do Othellovy duše pochybnosti o věrnosti jeho ženy Desdemony.

20130218 othello3
Otello ve Státní opeře. (Karel Kouba/© Státní Opera)

 

Giussepe Verdi a libreto

Verdi byl převelice úspěšným skladatelem operních děl. Po odehrání Aidy se však rozhodl, že svou kariéru operního autora ukončí.

A tak na vzniku další opery, Othella, má zásluhu jeho nakladatel Giulio Ricordi. Ten věděl, jak Verdiho odvrátit od jeho úmyslu ukončit práci na skládání oper. Ricordi věděl, že Verdi obdivuje Shakespeara, a tak mu šikovně podstrčil námět o Othellovi, který mu napsal libretista Arrigo Boit. Verdi se nechal inspirovat a roku 1886 dokončil partituru a mohlo se začít hrát.

Verdi už tušil, že spolu s Boitem vytvořili mistrovské dílo a reakce publika mu dávali za pravdu. Po premiéře v lednu roku 1887 se opera vydala na úspěšnou cestu do světa. A již rok poté operu uvedlo pražské Národní divadlo.

Inscenace v Opeře

V roce 1991 vznikla pozoruhodná inscenace německého režiséra, která se stala jednou z kultovních inscenací souboru Státní opery.

Roku 2009 operu režijně obnovil Lubor Cukr intencích Dominika Neunera. Hudebně ji připravil mladý dynamický německý dirigent Heiko Mathias Förster.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české titulky.

Premiéra: 21. února 19,00 hodin; Délka:2 hodiny 10 minut.
20130218 othello2
Otello ve Státní opeře. (Karel Kouba/© Státní Opera)