20130219 canada
Sonia Zhao promlouvá v srpnu 2011 na shromáždění v Torontu o pronásledování Fa-lun Kungu (Falun Gongu) v Číně. Zhao dřív pracovala v Konfuciově institutu v Kanadě, ale než tam byla přijata, musela podepsat prohlášení, že se tomuto meditačnímu cvičení nebude věnovat. McMasterova univerzita se nyní rozhodla institut uzavřít. (Gordon Yu/The Epoch Times)

Kanadská McMasterova univerzita 7. února oznámila, že uzavře Konfuciův institut, který při škole funguje od roku 2008. Důvodem mají být diskriminační praktiky, jichž institut při najímání pracovníků v Číně používá.

„Rozhodnutí o najímání (pracovníků) v Číně nebyla prováděna způsobem, jakým bychom to rádi dělali my,“ prohlásila k tomu Andrea Farquhar z McMasterovy univerzity.

Epoch Times již v roce 2011 přinesl zprávu, že Sonia Zhaová, která přišla z Číny pracovat  do Konfuciova institutu na zmiňované univerzitě, musela podepsat dokument, kde slibuje, že se nebude věnovat Fa-lun Kungu (také známému jako Falun Dafa), duchovní meditační praxi, kterou komunistický režim v Číně pronásleduje.

Mluvčí Kanadské asociace Falun Dafa, Lucy Zhouová, krok školy přivítala: „Velmi nás těší, že se McMasterova univerzita pokouší napravit svůj omyl, kdy na univerzitu pozvali Konfuciův institut, aniž by si uvědomili, jakých diskriminačních praktik vůči Fa-lun Kungu při najímání lidí používá.“

„Nezákonná perzekuce Fa-lun Kungu je bezohledná a prostupuje všechny aspekty čínské společnosti včetně vzdělávacího systému. Takový druh do Kanady dovážené diskriminace je vážným porušováním lidských práv,“ pokračuje Zhouová.

Rozhodnutí univerzity přivítala i Sonia Zhaová, která mezitím získala v Kanadě statut uprchlice.

„Je to skvělá zpráva a je to povzbuzující. Pronásledování Fa-lun Kungu by nemělo v Číně probíhat a samozřejmě ani v Kanadě. Doufám, že ostatní univerzity přijmou podobná opatření,“ vyzývá žena vzdělávací instituce.

Vše se koneckonců přihodilo i díky ní. Vloni v září podala na kanadskou univerzitu žalobu u tribunálu pro lidská práva v Ontariu, na jejímž základě se vzdělávací ústav rozhodl se Konfuciova institutu zbavit.

Konfuciovy instituty jsou financovány čínskou vládou. Mají propagovat čínskou kulturu a jazyk a dodnes jich ve světě působí několik set. Jedna z poboček působí i v České republice v Olomouci. Zpravodajské jednotky některých zemí již varovaly, že tyto organizace slouží čínskému režimu jako „měkká zbraň“. Richard Fadden, ředitel kanadské rozvědky CSIS, prohlásil, že instituty jsou pod kontrolou čínských velvyslanectví a konzulátů, a dává je do spojitosti s dalšími snahami čínské vlády o ovlivnění postoje Kanady vůči Čínské lidové republice.

Konfuciův institut na McMasterově univerzitě bude uzavřen 31. července 2013. Škola již hledá další možnosti, jako uspokojit rostoucí zájem studentů i veřejnosti o čínštinu.

 

small United Kingdom Přeložil a upravil: Ondřej Horecký

{jcomments off}

 

Související články:

Konfuciovy instituty využívá Peking k propagandě a diskriminaci

Čínští komunisté se oblékají do šatů Konfucia ve snaze přežít svoji největší krizi

Konfuciův institut - nový kabát Čínské vlády?

Bývalá učitelka na Konfuciově institutu promluvila, teď žádá v Kanadě o azyl

Čínští komunisté se oblékají do šatů Konfucia ve snaze přežít svoji největší krizi

Ředitelka Konfuciovy akademie: Zasahování do obsahu výuky v ideologickém smyslu nemá šanci na úspěch