20130221lasagne
Veterinární prověrka zboží. (Juergen Schwarz/Getty Images)

ČR – Ani České republice se aféra s koňským masem, které bylo vydáváno za hovězí, nevyhnula. Kontrolní orgány před pár dny prokázaly koninu v těstovinovém výrobku a veterinární správa dnes zadržela podezřelou zásilku ze zahraničí.

Celoevropská aféra s koninou už má dozvuky i u nás. Nejprve přišla zpráva od Potravinářské inspekce, že v masových těstovinách od firmy Nowaco se našly stopy koňské DNA. Tytéž těstoviny, lasagne, se dostaly i na Slovensko.

„To, že byl objeven další způsob, jak šidit zákazníky, zaměňováním hovězího masa koninou, svědčí o tom, že kontrolní systémy a dozor fungují. Je jen otázkou, zda by nemohly být účinnější, popřípadě rychlejší,“ míní Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy.

Pro české zákazníky může být dobrou zpráva, že takovéto „spiknutí“ podvodníků u výrobců v ČR prakticky není možné. Na jatkách je stálý veterinární dozor a výrobce musí prokazovat  původ používaných surovin. Podle ministra Bendla by se dalo skandálu vyhnout, kdyby lidé nakupovali raději české výrobky, než dovozové.

Dnes dostala Státní veterinární správa ČR prostřednictvím evropského systému rychlého varování zprávu, že se k nám dostala zásilka 600 kg výrobku Lasagne Bolognese a Lachs-Lasagne od lucemburského výrobce. V Německu u těchto produktů zjistili přítomnost nedeklarovaného koňského masa. Zásilka bude zadržena do výsledků testů.

„Rafinovanost podvodníků je v případě koniny v tom, že se soustředili na podvod u smíšených výrobků, tj. těstovin s příměsí masa, jako jsou lasagne či špagety s omáčkou s malým obsahem masa nebo ravioli," uvedl Duben, ale dodává, že státní dozor je schopen takové šizení odhalit.

Ve Velké Británii kontrolní orgány objevily, že se konina dostala kromě skoro všech obchodních řetězců i do jídelen škol a nemocnic. Britský tisk napsal, že maso zřejmě pochází z jatek v Rumunsku. Deník The Guardian upozorňuje, že několik koní poražených v Británii bylo pozitivně testováno na veterinární lék fenylbutazon. Ministr zdravotnictví veřejnost uklidnil, že zdravotní riziko tohoto přípravku jsou „velmi nízká".

Mezitím na Britských ostrovech stoupá počet vegetariánů a také malým řezníkům se zvýšily obchody. Prodávají o třicet procent víc hovězích burgerů a mletého hovězího. To je pro ně zajisté dobrá zpráva, neboť za posledních dvacet let jich kvůli supermarketům a obřím masokombinátům skončilo s podnikáním přes padesát procent, napsal The Economist.

Zadržené výrobky: Lasagne Bolognese (270,720 kg) a Lachs-Lasagne (363,240 kg) do firmy Eismann, spol. s.r.o., Zděbradská 72, 251 01 Říčany, Jažlovice. (Na obalu Lasagne Bolognese je uveden distributor Family Frost, spol. s.r.o., Zubatého 11, 150 00, Praha 5).

Výrobce: Tavola, Lucembursko, LU-12-CE

Státní veterinární správa nalezla a prokázala koňskou DNA ve dvou dalších výrobcích. Jde o hovězí burger předsmažený, dvoukilové balení, a kuličky z hovězího a vepřového masa, v balení po 1000 g, které byly dovezeny ze Švédska pro Ikea food. Obě zásilky již byly okamžitě pozastaveny.

Irské dozorové orgány rovněž informovaly českou veterinární správu, která nyní prověřuje, kolik irského koňského masa, které bylo označeno jako hovězí, do České republiky směřovalo.

Státní veterinární správa rovněž neprodleně nahlašuje výsledky tohoto zjištění do systému rychlého varování RASFF pro ostatní členské státy EU.