Hon na nejhledanějšího teroristu světa na filmovém plátně

20130224 film3

Žánr: Drama, thriller

Scénář: Mark Boal

Režie: Kathryn Bigelow

Kamera: Greig Fraser

Hudba: Alexandre Desplat

Hrají: Jessica Chastain, Jason Clarke, Joel Edgerton, Mark Strong, Jennifer Ehle

Kdo by nechtěl být přítomen polapení mezinárodně hledaného teroristy? Být přímo při tom, když se jej podařilo vypátrat? Takovou otázku si zřejmě položili filmoví tvůrci a přinesli divákům snímek právě v tomto duchu.

Zda to byl největší hon na jednoho člověka v dějinách... to je otázka. Nejhledanější osobou mohl být například Adolf Hitler nebo alespoň jeho tělo bylo po válce předmětem usilovného pátrání. Snímek 30 minut po půlnoci však mapuje nedávné události a mezinárodní válku proti terorismu.

V hlavní roli žena. V režii také

Desetiletý hon na vůdce teroristické organizace Al-kajda zaznamenala v mistrovsky natočeném thrilleru oscarová režisérka Kathryn Bigelowová. Film o této mezinárodní honbě se stal nejlépe hodnoceným snímkem roku 2012 v žebříčku filmového serveru Metacritic.com, posbíral pět oscarových nominací a čtyři nominace na Zlatý glóbus, z nichž tu za herecký výkon získala za hlavní roli Jessica Chastainová.

Skoro před dvěma roky, 2. května 2011, v klasicky thrilerovsky oblíbenou hodinu – pár minut po půlnoci - speciální jednotka americké armády dopadla a usmrtila nejhledanějšího teroristu světa, Usámu Bin Ládina.

Příběh desetiletého honu

Dva roky po událostech 11. září 2001, kdy lehly popelem dvě věže Světového obchodního centra, se agentka CIA Maya (Jessica Chastainová) přesune z bezpečí washingtonských kanceláří do epicentra honu na Usámu Bin Ládina. Tímto „epicentrem“ je americká ambasáda v Pákistánu.

Jako relativní nováček zjišťuje, že kvůli chycení Bin Ládina dochází i k mučení lidí, kteří by mohli poskytnout vodítko k jeho dopadení. Navzdory permanentnímu nebezpečí krok za krokem rozplétá složitou síť vztahů v teroristických buňkách, až narazí na jméno, které by ji mohlo přivést na stopu nejhledanějšího muže.

Pod jménem Abu Ahmed se však skrývá člověk, který je stejně nepolapitelný jako Usáma. Navíc se situace povážlivě zhoršuje. Američané v Pákistánu jsou v čím dál větším nebezpečí. Samotná CIA se dostává pod intenzívní palbu politiků a veřejného mínění kvůli nestandardním vyšetřovacím metodám svých lidí.  Nakonec Usáma, je-li vůbec naživu, už vlastně nikoho nezajímá. Maya se však nevzdává ve svém odhodlání dovést svůj osobní boj až do konce.

Zajímavosti

20130224 film
Film 30 minut po půlnoci. (bontonfilm.cz)

Anglický název snímku Zero Dark Thirty je slangový vojenský výraz pro časový úsek třiceti minut po půlnoci. Podle režisérky Kathryn Bigelowové zároveň symbolizuje míru utajení celé desetileté operace. Paradoxně díky tomu se film dostal na černou listinu některých politiků a operativců CIA, kterým vadí, že se filmaři před natáčením dostali k citlivým informacím, a že bez příkras odhalují používání nepřípustných výslechových metod.

„Jsem celoživotní pacifistka a podporuji protestní akce proti mučení, stejně jako jakékoliv formy nelidského zacházení. Mučení nebylo klíčem k nelezení Bin Ládina. Mučení bylo součástí celého příběhu, kterou jsme nemohli ignorovat,“ říká režisérka.

Snahu o přiblížení reality dokumentuje i věrná rekonstrukce závěrečného útoku na Bin Ládinův úkryt, která svou syrovostí připomíná dokumentární záběry.

Doporučená přístupnost: od 15 let

Premiéra: 21. února 2013, 157 minut * ČSFD * IMDB * WEB *
20130224 film2
Film 30 minut po půlnoci. (bontonfilm.cz)
20130224 film4
 Film 30 minut po půlnoci. (bontonfilm.cz)