„Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal.“
- Jan Lucemburský

 

20130225 lucemburk2
Král Jan. (Panovnici.cz)

Citát krále Jana Lucemburského, který je často řazen mezi „poslední slova“, která osobnosti řekly na konci svého života, se stal téměř okřídleným rčením. Skoro každý jej zná, ale kdo se zamyslel nad významem slov statečného panovníka, který padl v bitvě u Kresčaku?

Na první pohled se poslední slova šlechtice vztahují výhradně k jeho situaci v bitvě. Než král padl, pronesl tato hrdá a vzdorovitá slova, jež jasně vyjadřují jeho postoj. Slova byla podložena skutkem. V žádném případě se nedá říct, že by mluvil do větru.

Když se však nad jeho situací zamyslíme, můžeme si uvědomit, že jeho poslední slova se týkají nás všech. Jak se nás mohou týkat?

V podstatě jde o princip, o radu, že člověk nemá utéci ze svízelné situace. Nemusí to být právě bitva u Kresčaku, může to být spor, hádka, povýšení v práci, intriky a neshody, víceméně situace, které prožíváme, jsou nám nepříjemné a často máme chuť utéci. Podle posledních slov králových bychom se však neměli vzdávat.

...

Celý článek naleznete ve speciálním tištěném vydání Morální základy české společnosti, které vychází 28. září 2015. Vydání lze objednat on-line na stránkách EpochTimes.cz, od září bude k dostání v pražských sítích PNS.

moralni-zaklady-ceske-spolecnosti2

Posbírali jsme citáty a záznamy z životů významných českých vládců, spisovatelů, umělců a myslitelů. Jejich receptem na dobrý a úspěšný život bylo pěstování ctností, dodržování morálních zásad a společenské etiky.

Ve výtisku české redakce deníku Epoch Times se vracíme zpět ke kořenům českého národa a poodhalujeme základy myšlení nejvýznamnějších postav české historie i hodnoty, které podle nich přinášejí lidem a společnosti štěstí, harmonii, prosperitu a klid v duši. Čtěte více...