20130304 hranolky
Trošku tady, trošku tam, a než se nadějete, máte v sobě stovky kalorií navíc. (Getty Images)

Mnoho lidí se dnes přejídá, aniž by si to uvědomovali. Z přejídání se zkrátka stal zvyk a výsledkem je, že se lidé cítí frustrovaní z neustálého boje se svou váhou. Snahu zhubnout běžně narušuje šest chyb ve stravovacích návycích:

Příliš mnoho jídla

Jenom proto, že vás náhle přepadne pocit hladu, nudy, máte žízeň nebo jste unavení, neznamená, že potřebujete něco zakousnout. Svačinku si máte dát tehdy, když máte velký hlad a víte, že do hodiny nebudete nic jíst, takže potřebujete něco, co vám pomůže do většího jídla vydržet.

Spousta lidí si nicméně zvykla na pojídání brambůrků, sladkostí, ořechů, sýru nebo ovoce, i když nejsou hladoví. Pokud vám to zní povědomě, vyhoďte ze spíže všechny tyto pochutiny a zkuste vydržet bez jídla, když jste unavení nebo potřebujete přestávku. Ke snížení stresu použijte jinou činnost a hlavně přes den dostatečně pijte a cvičte.

Dojídání

Někteří lidé neradi vidí nedojedený talíř, protože nechtějí jídlo vyhazovat, ale tím, jak ochutnávají, baští a dojídají, se zaručeně přejedí. Zvykněte si na talíř dávat méně potravy, lépe kousejte a zbytky si schovejte na příště. Pokud chronicky vyčistíte vlastní velký talíř a ještě chutnáte a dojídáte od vašich dětí a manželky, je nevyhnutelné, že si zvyknete na přejídání se.

Pokud vám to zní povědomě, víc žvýkejte, u jídla nepřemýšlejte nad ničím jiným a v momentě, když fyzicky cítíte, že jste najedení, jídlo odložte a uschovejte na později.

Oslavy

Jídlo, pití a bujaré oslavy často vedou k nadměrnému příjmu kalorií. Alkohol a jídla na těchto sešlostech jsou často vysoce kalorická, proto se moc nerozmazlujte a snažte se omezit příjem alkoholu a kalorických pokrmů a také pijte víc vody.

Den po oslavě si naplánujte konzumaci hodně vařené kapusty, rehydratujte se spoustou vody, běžte si zacvičit a na čerstvý vzduch.

Nízkotučné výrobky

Nízkotučné dresinky, margaríny, zákusky a smetanové sýry vás nasytí daleko méně než plnotučné varianty a studie prokazují, že lidé, kteří tyto produkty konzumují, jedí o padesát procent víc než ti, kdo používají plnotučnou stravu.

Místo nízkotučných se zaměřte na pravé věci. Jezte opravdové máslo, opravdový olej, opravdové sýry, ale berte na zřetel, že nesmíte jíst příliš mnoho. Rozhodně se vyhněte potravinám s vysokým obsahem cukru jako nízkotučné sušenky, o kterých se ví, že jsou obzvlášť nepřátelské ke štíhlým bokům.

Vynechávání jídel

Hodně lidí vydrží celý den nejíst, a když se pak dostanou k večeři, jedí víc, než je zdrávo, protože v té chvíli už mají pořádný hlad. Pokud vyhladovíte až moc, je těžké jíst zdravě a střídmě. Navíc je večer již organismus v útlumu, a tak ani jídlo dostatečně rychle nestráví. Jezte raději ráno a během dne.

Kromě toho být dlouho bez jídla a pak se přejíst způsobuje letargii a poruchy trávení. Proto začněte den tím, že se najíte, když máte hlad, ale jezte dřív, než jste hladoví tak, že byste snědli slona.

Emoční pojídání

Přiznejme si to, jídlo je zábava, někdy uličnická a rozhodně otupující. Pokud si povšimnete, že často jíte nutkavě, tak se zhluboka nadechněte a nekompromisně se zadívejte do sebe.

Možná je to něco většího, například že vás vyhodili z práce nebo jste se rozešli s partnerem anebo to mohou být maličkosti, které se v životě nakupí a pak vás ženou ke .... zmrzlině. Třeba jste unavení, nudíte se, jste smutní nebo naštvaní.

Ať už je to cokoliv, musíte si vytvořit nástroje, jak se s každodenním stresem v životě vypořádat. Někdo použije meditační cvičení k odstranění stresu, někdo se jde projít do přírody nebo si zaběhat nebo zaplavat či zatancovat a podobně. Najděte si nějakou zdravou formu odreagování, jinak zjistíte, že váš boj se špatnými stravovacími návyky je marný.

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Zdravý způsob života: Fa-lun Kung

Tři jednoduché tipy, jak si udržet ideální váhu

Čínská kuchyně: Přirozená cesta, jak jíst a vyživovat tělo