20130305 sy
Dirigent Rick Crompton s manželkou Jeannine v denverském Buell Theater. (Gary Wang/The Epoch Times)

DENVER – Dirigent Rick Crompton byl uchvácen novým stylem orchestrální hudby v podání orchestru Shen Yun Performing Arts, který vystoupil 24. února v Buell Theater v Denveru.

„Dirigent je skvělý, orchestr je skvělý, opravdu, opravdu báječný," uvedl a dodal, že to bylo poprvé, co slyšel tradiční čínské nástroje v orchestru. Ocenil proto i dokonalou práci tvůrců hudby.

Pan Crompton studoval hudbu a dirigoval orchestry a pěvecké sbory téměř třicet let. S některými sbory vystupoval i v Římě pro papeže. Shen Yun na něj udělal dojem po všech stránkách, orchestrální, taneční, z hlediska kostýmů, rekvizit i obřího digitálního pozadí.

„Kostýmy byly fantastické, hudba a dirigent – to nejlepší, co jsem kdy slyšel. Celé to bylo kouzelné. Líbila se mi celá ta věc, v podstatě proto, že to všechno do sebe zapadalo," říká Crompton.

Shen Yun je newyorský hudebně-taneční soubor proslulý svou špičkovou interpretací klasického čínského tance. Vznikl roku 2006, kdy jej založili umělci z celého světa s přáním obnovit pět tisíc let tradiční čínské kultury.

Další prvek, který dirigenta okouzlil, bylo digitální pozadí. To je synchronizováno s hudbou a dějem na jevišti tak, že vytváří iluzi, jakoby tanečníci vyskakovali přímo z plátna. „To animované pozadí, kdy sestupovali a objevili se na jevišti, bylo úžasné, skvělá choreografie," hodnotil dirigent.

Ohromen zůstal i z tanečního výstupu nazvaného Fénixové víly, kde elegantní tanečnice s barevnými blyštivými sukněmi tančí mezi oblaky nebeského ráje. „To bylo kouzelné. Nádherné kostýmy. Ta zářivá barva mne prostě uchvátila," chválil představení Crompton.

Stejně tak se mu líbil tanec Rozsévání nebeských květin, kde tanečnice rozhazují květiny jako požehnání lidstvu. „Vypadaly jako květiny. Působilo to tak krásně, protože kostýmy byly tak jemné. Když si lehly, vypadaly jako okvětní lístky," uvedl umělec.

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

 

Čtěte také:

Legendární holywoodská herečka očarována Shen Yun

Evropské turné Shen Yun 2013 začíná!