20130306 profesor
Emeritní profesor muzikologie Daniel T. Politoske při vystoupení Shen Yun v Benedum Center for Perfoming Arts v Pittsburghu, 3. února 2013. (Pamela Tsai/The Epoch Times)

PITTSBURGH – Emeritní profesor muzikologie Daniel T. Politoske byl unesen orchestrem Shen Yun Performing Arts a jeho spojením západních a čínských nástrojů. Politoske soubor zhlédl 3. února v pittburghském Benedum Center.

„Je to nádherná přehlídka nástrojů, hlasů a tance. Hudební, pěvecký a nástrojový přednes je fantastický," prohlásil Politoske po představení.

Shen Yun předvádí klasický čínský tanec, což je systematická taneční forma sahající tisíce let do minulosti, s orchestrem a digitálním pozadím, které slouží jako scenérie. „Tanec byl prostě úžasný. Museli na tom pracovat měsíce a měsíce - možná roky," poznamenal profesor Politoske, který stále aktivně vyučuje na Kansaské univerzitě.

Shen Yun podle něj podává svěží pohled do čínské kultury a jejích tradic. „Velice bych to doporučil lidem na Západě, aby se trochu seznámili s určitými fakty čínského umění a kultury. Jde o jiný odraz čínské kultury z velmi pozitivního úhlu. Všechno bylo tak krásně naplánováno a provedeno," pochválil umělce Politoske.

Shen Yun ve svém představení obnovuje pět tisíc let čínské kultury, uvádí se na jeho stránkách. Ačkoliv jde o čínskou kulturu, soubor nemůže vystupovat v Čínské lidové republice, a to kvůli duchovnímu podtextu představení. Podle stránek Shen Yun jde o kulturu „inspirovanou bohy", kterou je třeba šířit a vážit si jí. Je to právě tato stránka čínské kultury, kterou komunistický režim v Číně systematicky ničil a není ochoten ji propagovat.

Na jisté úrovni se proto dá říci, že Shen Yun je ukázkou svobody projevu, kterou si lidé v Číně dnes nemohou svobodně dovolit. „Ano, myslím si, že je velmi dobré, že se něco takového v západní kultuře ukazuje a snad i popularizuje. Stará čínská kultura je nádherná ve vícero směrech. A tohle je pozitivní stránka čínské kultury," podotkl Politoske.

 

Čtěte také:

Princezna z Kentu zažila 'úchvatný večer s Shen Yun'

Shen Yun je nesmírně krásný, říká Cate Blanchettová

Produkční designér Avatara: Shen Yun je naprosto překrásný

Milan Uhde na představení Shen Yun: Je to velké umění

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

Prezident značky klavírů Steinway and Sons se naladil na vlnu Shen Yun