TOP 09
Pražský radní Ing. Václav Novotný (ODS). (Magistrát hl. města Prahy)

PRAHA – Do hlavního města míří proslulý newyorský soubor Shen Yun Performing Arts, který přijel do Evropy na svoje další turné. Kromě řady evropských metropolí zavítá také do pražského Kongresového centra na Vyšehradě ve dnech 2. a 3. dubna 2013.

Kromě českých podnikatelů a osobností podpořil představení Shen Yun, které přináší vhled do pět tisíc let staré čínské kultury, svou záštitou také ing. Václav Novotný, radní pro kulturu, cestovní ruch a výstavnictví hlavního města Prahy.

Radní Václav Novotný (ODS) rovněž inicioval zapojení pražského magistrátu do vyvěšení tibetské vlajky. Jeho návrh byl schválen, čímž se radnice připojila k mezinárodní akci „Vlajka pro Tibet“, jež přispívá k podpoře tibetské kultury a ochraně lidských práv. Souboru Shen Yun čínský režim nedovoluje v Číně vystupovat a dokonce i v zahraničí se snaží jeho vystoupení překazit. Praha se navzdory různým tlakům připojila do jeho evropského turné.

„Jedním z důvodů poskytnutí záštity představení souboru Shen Yun byla skutečnost, že vystupuje v pražském kongresovém centru, které je ve vlastnictví hlavního města Prahy. Úmyslem bylo podpořit návštěvnost vystoupení,“ uvedl ing. Petr Mocek, asistent radního pro kulturu.

 

 

Umělci obnovují kulturní odkaz prastaré civilizace

Soubor Shen Yun Performing Arts byl založen v New Yorku roce 2006 skupinou čínských umělců žijících mimo Čínu. Tito umělci měli společnou vizi – oživit 5 000 let čínské kultury, která byla inspirována bohy, spolu se všemi jejími duchovními a morálními hodnotami. Později se soubor rozrostl na tři skupiny, které čítají přibližně sto umělců a putují po celém světě na svých uměleckých turné. Jeden ze souborů nedávno přiletěl do Evropy, kde byl přivítán zástupci Evropského parlamentu a své první vystoupení odehrál počátkem března ve Vídeňské Wiener Stadthalle.

Jádrem vystoupení Shen Yun je klasický čínský tanec, který má historii dlouhou tisíce let. Název Shen Yun bychom mohli přeložit jako „božský výraz“ nebo „krása tančících nebeských bytostí“.

Shen Yun ukazuje 5 000 let klasické čínské kultury v jediném představení, ve svých tancích, které vyprávějí o legendách, pohádkách, slavných historických osobách a také moderní příběhy o odvaze. Shen Yun rovněž představuje etnické a lidové tance z různých oblastí Číny, protože v Číně žije přes padesát etnických skupin a každá z nich má své vlastní nářečí, hudbu, tanec a způsob odívání.

Shen Yun je doprovázen unikátním orchestrem, ve kterém se snoubí západní a východní nástroje. Západní nástroje hrají hudební základ a tradiční čínské nástroje hrají melodie. Tak vzniká nádherný zvuk, a protože čínské hudební nástroje jsou laděny jinak než západní – je to i obtížné a v tak velikém měřítku, jako to dělají skladatelé Shen Yun, to nikdo předtím neudělal.

Shen Yun má také další unikátní rys, a tím je animované digitální pozadí. Zdá se, jako by se ti tanečníci a příběhy objevovali v čínském obraze s horami a otevřeným nebem.

Každý rok Shen Yun vytváří zcela nové představení se 17 novými tanci a hudbou. To je v zábavním průmyslu zcela nevídané a každou sezonu návrháři Shen Yun vytvářejí přes 1 200 nových ručně vyrobených kostýmů, složitých ozdob hlavy a dalších rekvizit.

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

Návrat ztracené kultury

V posledních šedesáti letech byla podstata tradiční čínské kultury a hodnoty čínské civilizace v pevninské Číně zničeny v různých politických kampaních, které místní komunistická strana rozpoutala. Jednou z nich byla takzvaná kulturní revoluce, která rozbila systém hodnot uvnitř čínské kultury.

V samotném srdci této kultury byly principy dobroty a spravedlnosti, slušnosti a moudrosti, úcty k druhým a k nebesům a tyto hodnoty pocházejí z duchovních disciplín konfucianismu, buddhismu a taoismu a tvořily podstatu a hodnoty čínské civilizace.

A tak je v dnešní Číně mnoho lidí, kteří už nevěří v ctnost nebo vedení nebes a většina umění tam má pouze povrchovou formu tradiční čínské kultury – ale její duchovní a morální základ již chybí.

Posláním souboru Shen Yun je znovu tyto hodnoty divákům přinášet skrze své umění klasického čínského tance, hudby, malířství, odívání a dalších. Nyní mohou také diváci v Praze toto představení pod záštitou magistrátu navštívit a pocítit ducha prastaré kultury, která díky Shen Yun opět ožívá.

 

Čtěte také:

Princezna z Kentu zažila 'úchvatný večer s Shen Yun'

Shen Yun je nesmírně krásný, říká Cate Blanchettová

Produkční designér Avatara: Shen Yun je naprosto překrásný

Milan Uhde na představení Shen Yun: Je to velké umění

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

Prezident značky klavírů Steinway and Sons se naladil na vlnu Shen Yun