Obraz z výstavy Neochvějná statečnost.
Obraz z výstavy Neochvějná statečnost.

 

Místogalerie Na půdě Skleněné louky, Kounicova 23

Pondělí, 18. března 2013, 18,00 hodin

Brněnská skupina Amnesty International pořádá Na půdě Skleněné louky neobvyklou výstavu. Neochvějná statečnost se zjevuje na plátnech obrazů, z nichž mnohé vyhlížejí, jakoby právě vyšly z dílny starých italských mistrů.

Umělci, věnující se duchovní praxi Fa-lun Kung (Falun Gong), nabízejí svůj vlastní pohled na učení Fa-lun Kungu a znázorňují i tragédii v pevninské Číně, kde jsou příznivci této praxe perzekvováni.

Brněnská skupina Amnesty International srdečně zve na zahájení této výstavy, jež spadá pod nově zahájenou kampaň Brněnské skupiny s názvem Čarokrásná, která se zabývá násilím na ženách. Vernisáž se bude konat v 18 hodin v Místogalerii na půdě Skleněné louky (Kounicova 23). Pozvání přijal také člen Syndikátu novinářů Jakub Šmíd, který svým úvodním slovem výstavu zahájí.

Expozice Neochvějná statečnost zobrazuje nesmyslnost násilného pronásledování praktikujících duchovního cvičení Fa-lun Kung. To klade důraz na hluboký význam osobní kultivace a důležitost pevného charakteru v čínské kultuře. Výstava nabízí pohled na toto učení, tak jak ho vidí umělci, kteří se kromě svého povolání věnují právě této meditační praxi. Obrazy byly poprvé vystaveny v New Yorku v Národním klubu umění v listopadu 2004. Poté putovaly do Kanady, Austrálie, na Nový Zéland a nakonec do Evropy.

Čarokrásná - adoptovaná vězenkyně svědomí

Obraz z výstavy Neochvějná statečnost.
Obraz z výstavy Neochvějná statečnost.

Výstava je Brněnskou skupinou srdečně věnována jmenovitě „adoptované“ vězeňkyni Chen Zhenping, která je vězněna právě kvůli praktikování Fa-lun-kungu. Podle nedávných zpráv se její situace zhoršuje a je mučena. Vyjádření sounáležitosti je proto nedílným duchem výstavy.

Na místě budou mít návštěvníci možnost na pomoc všech pronásledovaných příznivců Fa-lun-kungu, i konkrétně na podporu Chen Zhenping, podepsat petici nebo za pomoci pěnových razítek vytvořit originální pozdrav pro „adoptovanou“ vězeňkyni.

Zájemci o cvičení Fa-lun Kung si ho mohou přijít vyzkoušet o den dříve, v neděli 17. března. Cvičení probíhá od 14,30 hodin v parku Lužánky poblíž Domu dětí a mládeže, u kašny. Podle organizátorů není třeba žádné speciální oblečení.

Výstava potrvá do neděle 31. března 2013.

 

Čtěte také:

Výstava o pravdivosti, soucitu a snášenlivosti jako součást prestižní módní přehlídky