Yang Sen-Hong, člen Mezinárodní asociace uměleckých kritiků: "Shen Yun je číslo jedna." (minghui.org)
Yang Sen-Hong, člen Mezinárodní asociace uměleckých kritiků: "Shen Yun je číslo jedna." (minghui.org)

Mezi řadou uměleckých nadšenců, kteří se přišli v Tchaj-peji koncem února podívat na představení uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts, byl i ostřílený novinář a kritik Yang Sen-Hong, člen Mezinárodní asociace uměleckých kritiků  (AICA).

„Letos je to hodně odlišné,“ podotkl žurnalista. Má s čím porovnávat, protože představení viděl již mnohokrát. „Od samého začátku představení jsem u účinkujících cítil jinou míru sebedůvěry a vystupování. V minulosti to vypadalo, že tančí jako nositelé, ale tentokrát je sám Shen Yun tancem. Změnilo se to z ´tančíme´ na ´my jsme tanec´.“

Tchajwanský novinář svůj postřeh dále vysvětluje: „Když se podívám na ty rané práce z renesance, vidím sebedůvěru umělců – ať už jsou to sochy nebo obrazy, je tam sebedůvěra, která říká: „Nikdo to nedokáže udělat lépe než já.“ A ta samá sebedůvěra je v Shen Yun. Účinkující nám ukazují, že nikdo neumí tančit lépe než oni. To je to nejlepší představení. Takový je to pocit. Žádná kritika není třeba. Je to jednička. Prezentuje sám sebe. Pokud bude někdy v Číně kulturní renesance, tohle by mohl být její začátek!“ 

 

Shen Yun vzdává poctu čínské kultuře

Yang Sen-Hong hovořil o mnoha měřítcích, která AICA k definování umění a měření celkové kvality uměleckých forem používá. „Vidím, že Shen Yun je uměním sám o sobě. Je to kultura. Tohle jen tak lehce nenaleznete,“ pochválil kritik a promluvil také o obnově čínské kultury.

„Úsilí, které vynaložil Tchaj-wan, nelze porovnat s úsilím, jaké vynaložil Shen Yun, ani nemluvě o zničení čínské kultury Čínskou komunistickou stranou (ČKS).  Shen Yun zachoval ryzí hodnoty čínské kultury a dále je pozvedl na úroveň umění. Vytříbili tanec a scénické umění, aby do umění zavedli novou duchovní konotaci. Opravdu vzdává poctu čínské kultuře.“

Pokud bude někdy v Číně kulturní renesance, tohle by mohl být její začátek!

Shen Yun Performing Arts Touring Company při závěrečních ovacích ve vyprodané Národní síni Dr. Sun Yat-sena v Taipei, Tchaj-wan. Národní síň Dr. Sun Yat-sena v Taipei, Tchaj-wan. (minghui.org)Shen Yun Performing Arts Touring Company při závěrečních ovacích ve vyprodané Národní síni Dr. Sun Yat-sena v Taipei, Tchaj-wan. Národní síň Dr. Sun Yat-sena v Taipei, Tchaj-wan. (minghui.org)
Shen Yun Performing Arts Touring Company při závěrečních ovacích ve vyprodané Národní síni Dr. Sun Yat-sena v Taipei, Tchaj-wan. Národní síň Dr. Sun Yat-sena v Taipei, Tchaj-wan. (minghui.org)

 

Zkušený žurnalista má za to, že největší problém Čínské lidové republiky je ten, že zaměňuje cenu za hodnotu. „Lidé si pod vedením ČKS myslí, že ČKS je bohatá. Já se ovšem domnívám, že zná peníze, ale ne hodnotu. Shen Yun stojí na opačné straně spektra, to jest Shen Yun stojí na straně hodnot. Těmto hodnotám se nelze přiblížit, bez ohledu na to, jak je celá země jako Čína, bohatá.“

Nakonec poznamenal, že ačkoliv tradiční kultura z Číny vymizela, „opravdová čínská kultura žije v zahraničí,“ čímž narážel na to, že Shen Yun založili čínští umělci, kteří opustili svoji zemi aby mohli svobodně žít a tvořit.

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

 

Návrat ztracené kultury

V posledních šedesáti letech byla podstata tradiční čínské kultury a hodnoty čínské civilizace v pevninské Číně zničeny v různých politických kampaních, které místní komunistická strana rozpoutala. Jednou z nich byla takzvaná kulturní revoluce, která rozbila systém hodnot uvnitř čínské kultury.

V samotném srdci této kultury byly principy dobroty a spravedlnosti, slušnosti a moudrosti, úcty k druhým a k nebesům a tyto hodnoty pocházejí z duchovních disciplín konfucianismu, buddhismu a taoismu a tvořily podstatu a hodnoty čínské civilizace.

A tak je v dnešní Číně mnoho lidí, kteří už nevěří v ctnost nebo vedení nebes a většina umění tam má pouze povrchovou formu tradiční čínské kultury – ale její duchovní a morální základ již chybí.

Posláním souboru Shen Yun je znovu tyto hodnoty divákům přinášet skrze své umění klasického čínského tance, hudby, malířství, odívání a dalších. Nyní mohou také diváci v Praze toto představení pod záštitou magistrátu navštívit a pocítit ducha prastaré kultury, která díky Shen Yun opět ožívá.

Tchaj-wanský prezident Ma Ying-jeou zaslal kytici s blahopřáním pro Shen Yun Performing Arts. Tchaj-wanští ministři zaslali gratulační dopis pro Shen Yun. (minghui.org)   Tchaj-wanský prezident Ma Ying-jeou zaslal kytici s blahopřáním pro Shen Yun Performing Arts. Tchaj-wanští ministři zaslali gratulační dopis pro Shen Yun. (minghui.org)
Tchajwanský prezident Ma Ying-jeou zaslal kytici s blahopřáním pro Shen Yun Performing Arts. Tchajwanští ministři zaslali gratulační dopis pro Shen Yun. (minghui.org)

 

Čtěte také:

Pražský radní poskytl záštitu představení Shen Yun

Evropský parlament v Bruselu přivítal umělecký soubor Shen Yun

Evropské turné Shen Yun 2013 začíná!

Princezna z Kentu zažila 'úchvatný večer s Shen Yun'

Shen Yun je nesmírně krásný, říká Cate Blanchettová

Produkční designér Avatara: Shen Yun je naprosto překrásný

Milan Uhde na představení Shen Yun: Je to velké umění

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

Prezident značky klavírů Steinway and Sons se naladil na vlnu Shen Yun