20130316 film

 

 

 

Žánr: Biografický/Komedie

Režie:  Christian Vincent        

Scénář: Etienne Comar, Christian Vincent

Kamera: Laurent Dailland

Hudba: Gabriel Yared

Střih: Monica Coleman

Hrají: Catherine Frot, Jean d'Ormesson, Hippolyte Girardot

- do 12 let nevhodné -
 
 
 
 
 

  

„Životní příběh této ženy byl plný zvratů – ona je dobrodruh a její volby v životě byly vždy spojeny s vařením.“

 

Než půjdete do kina

Než půjdete zhlédnout tento film, doporučujeme jednu neobvyklou radu: než vyrazíte do kina, pořádně se najezte. Nedílnou součástí filmu je totiž defilé paštiček, koláčků, dortů, rybích polévek a lanýžů. Kamerové záběry na nevšední jídelní výtvory nenechají vaše chuťové buňky v klidu.

Za tím vším se odehrává lehký a příjemný příběh, který vůbec nedopustí, abyste se v kině nudili, přestože se jeho děj otáčí v bezprostřední blízkosti kuchyňského sporáku. Svižný děj s dobře napsanými dialogy s postavou Hortense a jejím přístupem k životu vás nebude mrzet, přestože se točí okolo jídla. Výtečné jsou scény jejích letmých setkání s francouzským prezidentem.

Zápletka a námět

Šéfkuchařka Hortense ve francouzském Elysejském paláci má nelehkou úlohu – najít ztracenou chuť francouzské kuchyně pro stárnoucího prezidenta Françoise Mitterranda. Hortense, která povýšila vaření na umění, to jako žena ovšem nemá ve výhradně mužském prostředí lehké. Její situaci stěžuje i narůstající byrokracie, která je znát v příběhu trochu ze zákulisí politiky. Příběh podle skutečné události vypráví však více o vaření a chvále francouzské kuchyně.

Christian Vincent ve filmu paralelně rozvíjí dvě příběhové linie. V první z nich se ocitáme na Antarktidě, kde Hortense určitou dobu působila, a prostřednictvím mladé dokumentaristky se vracíme zpět do dob její náročné, i když prestižní práce v prezidentském paláci. Postupně tak poznáváme obdivuhodnou ženu, která v sobě spojuje smysl pro tradice i modernitu, ambicióznost i pokoru, razantnost i křehkost zároveň.

V hlavní roli se představí známá a zkušená herečka Catherine Frot, která debutovala ve filmu Můj strýček z Ameriky (1980) od Alaina Resnaise. V roce 1996 získala národní filmovou cenu César za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a během své kariéry si zahrála po boku Gérarda Jugnota, Gérarda Depardieu, Andrého Dussolier či Thierry Lhermitta.

Zajímavosti

Etienne Comar, jeden ze scénáristů filmu, na www.sms.cz sdělil, že již dlouho si přál udělat film o kulinářské vášni. Před pár lety mu přišel do ruky rozhovor s Danièle Delpeuch od Raphaëlle Bacqué v Le Monde, kde popisovala svá léta strávená v privátních kuchyních Elysejského paláce. Neváhal a rovnou Danièle kontaktoval. Pozvala jej na nedělní oběd. Poté strávil pět hodin u jednoho stolu, kde „jedli jako králov道, popisuje scénárista.  Kromě toho, že vařila pro francouzského prezidenta, cítil v jejím příběhu silný románový podklad.

 


Premiéra 21. února 2013, délka 95minut; * ČSFD * IMDB *
20130317 kuchyne1
Z prezidentské kuchyně. (Film Europe)
20130317 kuchyne0
Z prezidentské kuchyně, Catherine Frot, Jean d'Ormesson. (Film Europe)
20130317 kuchyne
20130317 kuchyne2
Z prezidentské kuchyně, Catherine Frot, Hippolyte Girardot. (Film Europe)