Cílem představení Shen Yun je ukázat světu pravou čínskou kulturu. (se svolením Shen Yun Performing Arts)
Cílem představení Shen Yun je ukázat světu pravou čínskou kulturu. (se svolením Shen Yun Performing Arts)

Čínská vláda financuje umělce vystupující v zahraničí. Jejich umělecká úroveň však není nejlepší. Zmínil se o tom i čínský poslanec, který nedávno tuto část „kulturního exportu“ kritizoval.

Možná ne zcela bez závisti řekl, že umělci podporovaní vládou nemohou v zahraničí držet krok ani na umělecké úrovni, ani v prestiži se souborem „Shen Yun Performing Arts", který založili čínští umělci žijící v zahraničí.

To, že se umělci z pevninské Číny v zahraničí netěší příliš velkému respektu, není rozhodně kvůli finančním těžkostem. Dle sdělení čínského vydání Epoch Times objasňoval nedávno poslanec Sü Pchej-tung na zasedání Politické konzultační konference čínského lidu, jak funguje export kultury z Číny.

Umělci jsou financováni vládou a jejich úkol spočívá jen v tom předvést svou show v ohlášených lokalitách v zahraničí. Později pak mohou své dojmy předávat v Číně. Sü si pak postěžoval, že nájem za světoznámý Zlatý sál Vídeňské filharmonie ve Vídni se v posledních letech zvýšil z 10 000 eur na 80 000 eur, a to jen kvůli poptávce uměleckých skupin z Číny. Podle Süovy výpovědi prý mohl ve Zlatém sále vystoupit dokonce i orchestr žáků základní školy. 

Sü dále vysvětlil, že tyto machinace existují již delší dobu. Dovednost umělců je prý velmi rozdílná, takže se lidé v zahraničí mohou domnívat, že čínská kultura je schopná nabídnout jen takováto vystoupení. 

O čem se již poslanec nezmínil, je fakt, že současní umělci z Číny nejsou schopni prezentovat tradiční čínskou kulturu, ať už je jejich technická úroveň sebelepší. Čínská vláda totiž nemá zájem na obnovení samotné podstaty tradiční kultury, která je zakořeněna v duchovních tradicích a v politických kampaních režimu byla systematicky likvidována.

Komunistická strana si kulturu přizpůsobí

NA CESTĚ: Velmi nadaný taoista Opičí král a notorický sukničkář Čuník, jenž Opičího krále doprovází na jeho cestě do Indie, kam se vydal hledat svatá písma a osvícení. (Vivian Sung/The Epoch Times)
NA CESTĚ: Velmi nadaný taoista Opičí král a notorický sukničkář Čuník, jenž Opičího krále doprovází na jeho cestě do Indie, kam se vydal hledat svatá písma a osvícení. (Vivian Sung/The Epoch Times)

Jak Komunistická strana Číny k tradiční kultuře přistupuje se dá vyložit na jejím ztvárnění Opičího krále v románu „Putování na západ“ z doby dynastie Ming. V tomto románu byl Opičí král jednoduše nadšen svými nadpřirozenými schopnostmi a odvážil se tropit zlo dokonce i v nebi. Buddha ho chytil, ale dal mu ještě šanci dělat dobro a stát se bohem, i přes jeho provinění. 

Komunistická strana vyjmula z příběhu část s výtržnostmi Opičího krále a vytvořila z ní kreslený film pro děti. Opičí král byl přitom ztvárněn jako hrdinský bojovník, který v nebi zničí všechno, co se mu nelíbí. Tak byly děti vedeny k tomu, aby se identifikovaly s opičákem, který děsí bohy a rozbíjí nebeské poklady. Podobné scény charakterizují postoj komunistické strany, ateismus a myšlení konat cokoliv bez ohledu na následky.

Likvidace tradiční kultury dosáhla extrému za dob Velké kulturní revoluce. Byly zničeny nesčetné kulturní památky, posvátné chrámy zhanobeny a zbourány. Kreslený film o Opičím králi učí děti, že ničení je něco dobrého a „vměšování se“ Buddhy pak celou tu legraci ukončí. Morální poučení a víru, že dobro se odměňuje a zlo trestá z původního příběhu komunisté odňali, a s tím i tradiční myšlení a podstatu čínské kultury. 

V dnešní Číně je vládnoucí stranou přepsána nejen historie, ale i tradiční příběhy. Vyjme se podstata příběhu a špatné či nemorální chování se často vydává za dobré. Proto je rozdíl mezi tradiční a současnou kulturou Číny tak obrovský.   

Proč to však komunistická strana dělá? Skutečná čínská kultura má totiž velkou vnitřní sílu. Navzdory všem historickým zvratům její podstata zůstala nezměněna po 5 000 let. Ideologie komunistického režimu je s ní v přímém rozporu a navíc jde o ideologii importovanou. Komunistická strana například otevřeně propaguje krajní násilí, jak to dokládá známá fráze Mao Ce-tunga: „Politická moc vychází z hlavně pušky.“ Brutalita, která je v normální lidské společnosti odsuzována jako terorismus, tvoří základ mocenské praxe KS Číny. Takové myšlenky jsou v protikladu k tradiční čínské kultuře, která mimo jiné vyzdvihuje dobrotu a spravedlnost. Národ, který by se jako celek přikláněl k takovým morálním principům by bylo obtížnější manipulovat.

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

Shen Yun je renesancí čínské kultury

Shen Yun Performing Arts je umělecký soubor, který byl založen v roce 2006 v New Yorku a jeho cílem je přinést podstatu 5 000 let staré čínské kultury do moderního světa. Shen Yun tak činí s přímo magickým uměním svých choreografů a autentickými kostýmy i orchestrem, který zdařile sjednocuje západní a čínské hudební nástroje. Dodnes čínská komunistická strana nepřipustila, aby Shen Yun mohl vystoupit i v Číně.

Poslanec Sü Pchej-tung zřejmě navštívil představení Shen Yun v cizině, a zjevně na něj udělalo dojem. Podle zprávy čínského vydání Epoch Times Sü řekl: „Když to řeknu ze srdce, tak je ta show (Shen Yun) velmi přitažlivá. Umělecká skupina, kterou tvoří hlavně vystěhovalci druhé a třetí generace, je velmi dobře vyškolená."

small Germany Přeložila: Bohumila Chocholová

 

Čtěte také:

Vysílají čínské špehy, aby okopírovali soubor Shen Yun Performing Arts

Čínské úřady tlačí na umělce, aby se neúčastnili taneční soutěže NTD

Dobré ráno se Shen Yun - 5 000 let historie čínské kultury inspirované bohy

Shen Yun změnil „my tančíme“ na „my jsme tanec“, tvrdí umělecký kritik

Pražský radní poskytl záštitu představení Shen Yun

Evropský parlament v Bruselu přivítal umělecký soubor Shen Yun

Evropské turné Shen Yun 2013 začíná!

Princezna z Kentu zažila 'úchvatný večer s Shen Yun'

Shen Yun je nesmírně krásný, říká Cate Blanchettová

Produkční designér Avatara: Shen Yun je naprosto překrásný

Milan Uhde na představení Shen Yun: Je to velké umění

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

Prezident značky klavírů Steinway and Sons se naladil na vlnu Shen Yun