Operní zpěvák Clemens Unterreiner z Vídeňské státní opery. (Florian Godovits/The Epoch Times)
Operní zpěvák Clemens Unterreiner z Vídeňské státní opery. (Florian Godovits/The Epoch Times)

VÍDEŇ – Umělecký soubor Shen Yun Performing Arts vystoupil se svojí barevnou a ohromující show ve Wiener Stadthalle prvního března 2013.

Od konce padesátých let, kdy byly prostory otevřeny, zde vystupovala řada slavných osobností a kulturních představení.

Na představení Shen Yun se přišel podívat i operní zpěvák Clemens Unterreiner z Vídeňské státní opery, který byl potěšen tím, že v souboru mimo jiné slyšel čínské pěvce bel canta.

„S radostí jsme si poslechli soprán i tenor. Je výjimečné slyšet písně v jiném jazyce. Pracoval jsem s operními zpěváky z Asie a mám obrovskou radost, když slyším takové hlasy v jiném jazyce, hlavně proto, že jazyk, který tu dnes slyšíme, nezní na jevištích žádné opery,“ vyslovil se zpěvák.

Velmi se mu líbila i propojenost kultur. „Tohle spojení kultur je velmi jedinečné a v dnešní době nesmírně důležité,“ prohlásil Unterreiner a dodal, že „poselství, které lze zapracovat použitím umění a kultury, hlavně s ohledem na různé problémy, jež mají vliv na mezinárodní společenství, je unikátní. Tato integrace byla dokonale provedena skrze choreografii a hudbu.“

Nejvíce se na celém představení umělci líbila jeho kulturní rozmanitost. Sám se velmi zajímá o vytříbenou kulturu a vztahy mezi různými kulturami. „Přivézt starou kulturu a tradice do dneška je pozoruhodné,“ uvedl zpěvák. „Mám radost, že se dnešní lidé dozvídají o minulosti a navazují na kořeny a tradice z minulosti. Jaké to důležité poslání!,“  domnívá se Unterreiner.

Rakouský baryton ocenil také fakt, že představení zahrnuje i současné dějiny Číny a že umělecky zpracovává otázku odsouzení porušování lidských práv. „Učinit takové prohlášení je v dnešní době velice důležité, nicméně učinit jej v kulturním kontextu bylo velmi působivé,“ řekl zpěvák.

English

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

Čtěte také:

Princezna z Kentu zažila 'úchvatný večer s Shen Yun'

Shen Yun je nesmírně krásný, říká Cate Blanchettová

Produkční designér Avatara: Shen Yun je naprosto překrásný

Milan Uhde na představení Shen Yun: Je to velké umění

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

Prezident značky klavírů Steinway and Sons se naladil na vlnu Shen Yun