Oq_cn2BwjcU
Renoir – film o jednom z nejslavnějších malířů. (filmeurope.cz)

Žánr: Drama

Režie: Gilles Bourdos

Hrají: Michel Bouquet, Christa Theret, Vincent Rottiers, Romane Bohringer, Carlo Brandt, Hélène Babu


Na film o Pierre-Auguste Renoirovi určitě přijdou zejména příznivci impresionismu, kteří si nenechají ujít osud tohoto proslulého malíře.

V létě roku 1868 se hodně scházel s Monetem, dalším ze slavných impresionistů. Když spolu navštěvovali restauraci „La Granouilliere“, snažili se společně zachytit chvilkové světelné okamžiky. Dílo La Grenouilliere je jedním z řady obrazů, které prozářeny světlem odrážejí atmosféru jejich oblíbeného místa.

Odlesky světla na vodě, chvějivý prohřátý vzduch, chladné stíny – tak v barevné kompozici zachytil Renoir místo, kde se setkávala pařížská společnost.

Zápletka

20130325renoir-film
Premiéra filmu na 65. filmovém festivalu v Cannes. Herečka Christa Theret a režisér Gilles Bourdos filmu Renoir na návštěvě premiéry během v Palais des Festivals 26. května 2012. (Ian Gavan/Getty Images)

Děj filmu se odehrává na azurovém pobřeží kolem roku 1915. Na sklonku života ztratil Renoir svou milovanou ženu. Navíc je sužován artritidou a současně se obává válečných zpráv, když jeho syn Jean byl raněn v boji.

Nečekaně do jeho života vstoupí mladá dívka, múza Andrée, která přichází z úplně jiné sociální vrstvy. Na svou dobu možná byla moderní a nechtěla, aby ji slavný malíř viděl pouze jako služku.

Kromě mytí nádobí sedávala stárnoucímu umělci modelem a malíř byl po jejím vstupu naplněn novou energií. Živelná a krásná rusovláska se stala jeho poslední modelkou a současně pramenem omlazení.

Když se však z války navrátí očekávaný syn Jean, který chce po zranění strávit u otce rekonvalescenci, stejně jako jeho otec podlehne kouzlu nevšední rusovlásky.

Své divoké a nezkrotné vášni podlehne Jean navzdory otcově přísnému odporu – a pak se postupně z Jeana rodí filmař. Jean Renoir se totiž stal filmovým umělcem díky Andrée, která jej tak trochu tlačila k tomu, aby začal natáčet.

Nabízí se klišé, podle něhož by se dal film snadno shrnout jako příběh ženy mezi dvěma muži, avšak zápletka není tak banální, jak na první pohled působí.  
 

 

Umělcova osobnost

20130326 renoir
Pierre-Auguste Renoir. (Wikimedia Commons)

Pierre-Auguste Renoir, více známý spíše jako Auguste Renoir, se narodil 25. února 1841 ve francouzském Limoges – zemřel 3. prosince 1919 v Cagnes-sur-Merie. Stal se proslulým impresionistickým malířem.

Pocházeje z nuzných poměrů se začal živit už jako třináctiletý chlapec. Ovlivněn mnoha umělci a jejich styly namaloval v roce 1864 obraz Esmeralda, který byl inspirovaný Zvoníkem u Matky Boží Viktora Huga.

Mezi jeho nejznámější díla patří např. Bál v Moulin de la Galette, Čtenářka, Houpačka, Snídaně, Veslaři z Chatou, Zátoka v Saint Martin a Snídaně veslařů.

 

 

 

 

Premiéra 21. března 2013, délka 111 minut * www.filmeurope.cz *
Renoir – film o jednom z nejslavnějších malířů. (filmeurope.cz)
Renoir – film o jednom z nejslavnějších malířů. (filmeurope.cz)