20130328 sy
Anita Lehmann a Siegfried Leukert na Shen Yun Performing Arts v Berlíně v Mezinárodním Kongresovém Centru. (Quin Huang/Epoch Times)

BERLÍN – I navzdory hustému sněžení, nízkým teplotám a silnému větru se obyvatelé Berlína přijeli podívat do Internaciles Congress Centra (ICC) na vystoupení newyorského souboru Shen Yun Performing Arts.

Užít si barevné a povznášející představení plné klasického čínského tance a hudby přišli i Siegfried Leukert, malíř a hudebník, a jeho přítelkyně, psycholožka Anita Lehmannová. „Udělalo to na mě hluboký dojem. Mám pocit, jako bych byl přenesen do jiného světa a vnořil se do toho, co se odehrává na jevišti,“ prohlásil Leukert.

Co jej obzvláště ohromilo, bylo velkoplošné animované pozadí, které diváky přenáší do jiného světa. „Je úžasné vidět použití multimediální techniky k rozšíření reality. Člověk vidí postavy na pódiu a ony pak zmizí a vstoupí na plátno. Prostě vynikající!“

Lehmanová se po představení svěřila, že je ohromena stejně jako její přítel. „Ty technicky propracované obrazy na pozadí byly prostě unikátní a úžasné,“ podotkla.

Shen Yun představuje klasický čínský tanec a hudbu, něco naprosto odlišného od představení, které můžeme vidět u nás. Jde o studii elegance, moudrosti a ctností, které tříbily čínskou kulturu po pět tisíc let. Dovednost tanečníků učarovala mnohým divákům, včetně paní Lehmannové.

„Hlavně bych nechtěla zapomenout zmínit disciplínu tanečníků a tanečnic. To, co dnes ukazovali, bylo ohromné umění. Tanečníci demonstrovali sílu a ženy byly tak mrštné,“ pochválila umělce Lehmannová.

Jejímu partnerovi se zase líbily barvy a hudba: „Jako na malíře a hudebníka na mě zapůsobily barvy na hlubší úrovni. Navíc ta hudba kombinující východní a západní kompozice se hluboce dotkla mých smyslů. Barevná kombinace žluté a růžové je vskutku působivá! Tato kombinace není obecně něco, co evropské oči vidí a tohle se v představení opakuje znovu a znovu. Musím říci, že mě to velmi zaujalo.“

Pár byl udiven skutečností, že soubor Shen Yun byl založen a sídlí v New Yorku. Zde totiž může svobodně tvořit. „Ukazují problémy, které svět příliš nezná. Myslím si, že světu říkají: Chceme spravedlivost. Chceme, abyste vy, lidé na světě, o tom přemýšleli,“ řekla Lehmanová s poukazem na několik tanečních výstupů zobrazujících nepravosti v porušování lidských práv a ničení kulturního dědictví, které v dnešní Číně stále ještě probíhá.

„Číňané mají štěstí, že mají tak skvělou starobylou kulturu. Proto si ji musí za každou cenu uchovat,“ povzbudila snahy souboru psycholožka. Soubor Shen Yun se zasazuje o obnovu hodnot prastaré čínské kultury.

small United Kingdom

 

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

Čtěte také:

Představení Shen Yun je osvobozující poselství, říká religionista a filozof

„Ještě nikdy jsem neviděl nic tak nádherného a pestrého,“ říká finanční ředitel o Shen Yun

Vidět Shen Yun bylo vyloženě potěšení, říká anglická hraběnka

Pražský radní poskytl záštitu představení Shen Yun

Otec tchajwanského filmu: Shen Yun je nejvyšší formou umění

Zpěvák vídeňské opery o Shen Yun: ‘Jaké to důležité poslání’

Hudba a tanec Shen Yun jsou fantastické, říká profesor muzikologie