Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, na představení Shen Yun 3.4. v Kongresovém centru Praha. (Peter Jonaštík/Epoch Times)
Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, na představení Shen Yun 3.4. v Kongresovém centru Praha. (Peter Jonaštík/Epoch Times ČR)

Praha - Shen Yun Performing Arts, nejlepší soubor klasického čínského tance a hudby, zavítal po pěti letech znovu do české metropole. Jeviště Pražského kongresového centra neslo téměř padesát tanečníků a dalších padesát hudebníků zaplnilo orchestřiště.

Se svým fenomenálním tanečním i hudebním uměním vystoupili již na včerejší večerní premiéře. Dnes, 3. dubna, si je diváci mohli vychutnat ještě jednou, avšak v letošní sezóně již zřejmě naposledy.

Soubor Shen Yun si vytvářel umělecké renomé po dobu posledních šesti let po celém světě, kdy sklízel ovace jak na Západě, tak v Asii a Spojených státech. Jádrem jeho vystoupení je klasický čínský tanec, jenž se vyvíjel po tisíce let a jehož prvky později převzala řada jiných uměleckých směrů.

Soubor zopakoval bezchybný výkon. Divákům se líbily zejména etnické tance, historické příběhy, jemný humor a hravost jednotlivých scén, nemluvě o nádherných kostýmech.

„Je to jedinečné představení. Opravdu musím říct, že to byla nesmírně kultivovaná záležitost. Svět ducha pozvedá hlavu. Opravdu velmi se mi to líbilo,“ sdělil Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, a dodal: „Duch a jeho poselství se vtěluje do různých kultur, lidi kultivuje vždycky obdobným způsobem. Propojovat lidi dobré vůle, vytvářet tuto synergii, to myslím, že je velmi důležité. Právě díky tomuto umění se to určitě daří.“

 

Video poskytla Televize NTD

 

Návštěvník pan Bureš našel v představení jedinečnou lehkost a milost: „Ten začátek, jak vznikl vesmír, jak vznikla Čína a vůbec celkově průběh historie Číny a podobně – byl jsem nadšený. Je v tom vidět i ta čínská lehkost, milost - prostě to nejhezčí, co v Číňanech je.“

„Kostýmy byly úžasné, opravdu lituji jednoho, že se nedá fotit, jinak bych dávala doporučení. Barvy jsou naprosto skvělé!" vyjádřila se Angelina Gafinecová.

Jitka Hosprová, česká violová virtuozka, reagovala na setkání se dvoustrunným čínským nástrojem erhu v jednom ze sólových vystoupení: „Jsem úplně šťastná, že jsem viděla konečně nástroj erhu, který velmi dobře znám z poslechu, ale nikdy jsem si nedovedla představit, jak vypadá, a paní virtuózka je fantastická, takže to byly určitě i pro mne jako muzikanta velmi přínosné a inspirativní zážitky a nádherná pentatonická čistá hudba bez disharmonií - a krásné barvy, které, myslím, každého pohladí. Všem přeji krásné koncerty a báječné publikum."

Mgr. Michaela Blahutová, produkční a event manažerka, po představení Shen Yun říká: „Bylo to krásné. Tradiční čínský tanec nevidíme tak často. Byla jsem překvapená, že v tanci je mnoho elementů, pohybů, které jsou vidět v jiných kulturách, a že pravděpodobně všechny pocházejí z tohoto [klasického čínského] tance. To bylo nepochybně zajímavé.“

Další zastávkou na evropském turné Shen Yun je Švédsko - Linköping a Stockholm.

 

Čtěte také:

Shen Yun v Praze zazářil a české osobnosti nešetřily chválou

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek! (video)

Uvědomil jsem si, jak ohromné jsou dějiny Číny, říká bývalý premiér o Shen Yun

Shen Yun obdivován v Praze i druhý večer. Svět ducha pozvedá hlavu, říká ředitel ÚSTRu

O Shen Yun v Praze s Jitkou Hosprovou: Bylo to impozantní představení, říká přední česká violistka

Profesionální tanečnice o tanečnících Shen Yun: „Oni doslova létají“

Bylo to vzrušující, úžasné, neuvěřitelné a odvážné, říká členka představenstva o Shen Yun

Je to jedinečné představení, nesmírně kultivovaná záležitost, říká Daniel Herman

Byl to ohromný zážitek! Vyjádření touhy po udržení kultury a jejím rozvoji, říká bývalý ministr

Mistrovství klasického čínského tance je pro mě velkou inspirací a zážitkem, říká Ondřej Černý

Vznešené dědictví. Bylo to fantastické, říká ředitel skupiny Blesk o Shen Yun