Paprsek světla uprostřed tmy - snímek Tears of Benevolence se jej snaží vnést do zatemněných myslí podvedených lidí. (amazon.com)
Paprsek světla uprostřed tmy - snímek Tears of Benevolence se jej snaží vnést do zatemněných myslí podvedených lidí. (amazon.com)

Nadpis článku je citací ze vzpomínek čínské ženy Jü-š' Wang (Yushi Wang), manželky a matky, která spolu se svojí rodinou odolala nátlaku čínského komunistického režimu.

Její vzpomínky, které sepsala, se staly předlohou k natočení snímku Tears of Benevolence (Slzy laskavosti), jenž pojednává o jejích nedávných zkušenostech z pevninské Číny, kde se narodila.

Komunistická strana pod vedením předsedy Ťiang Ce-mina rozpoutala v roce 1999 očerňující mediální kampaň proti duchovní škole Falun Gong, jejíž popularita byla v té době v Číně na vrcholu. Podle vládních statistik bylo v roce 1999 v ČLR přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Komunistická strana vyhodnotila vzestup popularity Falun Gongu a jeho morální hodnoty a duchovní učení, které předává, jako ohrožení svojí absolutní moci.

Ťiang Ce-min, který je označován za poněkud naivního, jednoduchého a nevzdělaného muže se sklonem používat násilí, se rozhodl pro financování masivní kampaně, která měla za cíl Falun Gong na území Číny očernit, zdiskreditovat a vyhladit.

Svým svědectvím se snaží Jü-š' Wang o odkrytí podrobností o násilné kampani komunistické strany proti nevinným a slušným lidem. Odhalení, jež by pomohlo upozornit, že čínské pracovní tábory, vězení a psychiatrické léčebny jsou plněny nevinnými lidmi, kteří se odmítli podřídit komunistické vládě a kteří se nadále drží svojí víry v morální principy Falun Gongu – pravda, soucit, snášenlivost.

Screenshoty z filmu. (youtube/amazon)Screenshoty z filmu. (youtube/amazon)Screenshoty z filmu. (youtube/amazon)Screenshoty z filmu. (youtube/amazon)
Screenshoty z filmu. (youtube/amazon)

 

Kniha i snímek obsahují detailní postupy takzvané „převýchovy", kterou Jü-š' Wang prožila a již čínský režim na příznivce Falun Gongu uvalil, od prvního zatčení přes psychický a fyzický nátlak. Když odmítají na protest jíst, přichází nucené krmení. Pokud se nechtějí vzdát své víry, pověří někoho ke znásilnění nebo bití elektrickými obušky či mučení až k smrti. Hrůzné okamžiky vězeňského prostředí se staly navždy součástí jejích vzpomínek na rodnou zem.

Nyní žije ve Spojených státech, kam se jí podařilo utéci i se svou rodinou. Někteří její věznitelé a dozorci, kteří spáchali nehorázné zločiny, dílem osudu přišli o život při automobilových nehodách. Jakoby nějaká vyšší síla potrestala nespravedlnost, páchanou na nevinných lidech.

Pomocí knihy a snímku se snaží o osvobození svých přátel vězněných v Číně pro jejich víru ve Falun Gong a o probuzení svědomí lidí, kteří těmto věcem a zprávám o podobných zločinech pouze nečinně přihlížejí.

„Osmiměsíční chlapeček byl i s matkou umučen k smrti, těla mrtvých spoluvězňů byla používána pro orgánové transplantace, s velkým smutkem píšu tyto řádky, každé slovo krvácí a pláče," píše ve svých vzpomínkách.

Snímek Slzy laskavosti je zakončen autentickými záběry ze skutečných policejních zátahů proti příznivcům Falun Gongu na Náměstí nebeského klidu v Pekingu a z protestů příznivců Falun Gongu, žijících v zahraničí, proti násilné politické perzekuci čínského komunistického režimu.

Sledujte na Youtube

IMDB :: Amazon

 

Čtěte také:

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe

Čínská ambasáda v USA tlačila na festival Palm Beach, stáhněte film Michaela Perlmana

Australský dokument o pronásledování Falun Gongu čínským režimem: Tři ženy/ Three Woman