Vědci nedávno objevili starověkou jeskyni známou jako „brána do pekel“ neboli Plutova brána. Pekelná brána se však říká i dalším místům na světě. Pojďme si o nich říci více - kde leží a čím si tato místa vlastně zasloužila tak zvláštní pojmenování.

Hořící brány pekelné v Turkmenistánu

„Brány pekelné“ v turkmenské poušti jsou vlastně obří jámou s jedovatými plyny, která vznikla při vrtání v roce 1971.

 

Kráter v poušti nedaleko vesnice Derweze (také psáno Darvaza) v Turkmenistánu nepřetržitě vypouští toxické plyny, které jsou pomalu spalovány už několik desetiletí. Místu se přezdívá „Brány pekelné“ a vzniklo v roce 1971, kdy země patřila pod tehdejší Sovětský svaz. Vrtná souprava tehdy narazila na podzemní jeskyni, která se zřítila a vytvořila obří jámu, popsal vznik díry Jesse Allen z NASA.

Sověti jámu zapálili v domnění, že jedovaté výpary brzy shoří, ovšem k tomu nedošlo, a tak brána do pekel hoří dodnes. Britský geolog Robert Hird z Cambridgeské univerzity místo popsal v roce 2012 takto: „Strávil jsem většinu času na okraji kráteru uchvácen syčením plamenů, které vycházely z malinkých štěrbin roztroušených po dně kráteru a občasnými přívaly horkého vzduchu, jak vítr měnil směr.“

Pekelná díra v Guatemale

Letecké záběry závrtu v Guatemale.

Dalším místem, kterému se přezdívá „Brána pekelná“, je více než šedesát metrů hluboký závrt v Guatemala City, který vznikl v roce 2010 v důsledku tropické bouře Agatha. Závrt je odborný výraz pro propad půdy, i když v tomto případě, jak podotýká geolog Sam Bonis, nejde o pravý závrt, neboť ten způsobují přírodní okolnosti, kdežto v Guatemale šlo zřejmě o zhroucení kvůli prasklému potrubí. Propast v Guatemale spolkla továrnu na oděvy.

Ňalam, Tibet

Snímek z Google Maps ukazuje polohu horského průsmyku Ňalam (Nyalam) v Tibetu, kterému nepálští obchodníci cestující mezi Tibetem a Nepálem kdysi přezdívali „Brána pekelná“. (Screenshot Epoch Times)
Snímek z Google Maps ukazuje polohu horského průsmyku Ňalam (Nyalam) v Tibetu, kterému nepálští obchodníci cestující mezi Tibetem a Nepálem kdysi přezdívali „Brána pekelná“. (Screenshot Epoch Times)

Kvůli zrádným podmínkám stezky vedoucí z tibetského Ňalamu do Nepálu tomuto průsmyku nepálští obchodníci říkali „Brána pekelná“. Cesta byla rozšířena a opravena v roce 2008, avšak mnozí cestovatelé tvrdí, že si stále zachovává svůj jedinečný charakter.

„Je tu chladno a vlhko, ve vzduchu visí šedý opar, který je řídký, protože jsme tu v nadmořské výšce 3 500 metrů. Potoky špinavé vody se valí z kopce na každé straně cesty. Nad městem, které leží na kopci vysoko nad hlubokou říční roklinou, se tyčí tmavě hnědé kopce,“ píše na svém blogu z loňského roku Mark Horrell.

Mnoho cestovatelů využívá Ňalam pro přechod do Tibetu patřícího Číně, i když jak někteří z nich poznamenávají, získat vízum může být obtížné, protože čínská vláda čas od času oblast pro turisty uzavírá.

Plutova brána v Turecku

O Plutově bráně se v řeckořímské mytologii tvrdilo, že je cestou do podsvětí. Italští archeologové místo objevili v jihozápadním Turecku. „Jakékoliv živočicha, který se dostane dovnitř, čeká okamžitá smrt. Hodil jsem dovnitř vrabce, ti okamžitě vydechli naposled a spadli,“ popsal místo řecký zeměpisec Strabo, který žil přibližně v letech 64 př. n. l. až 24 n. l., informoval televizní kanál Discovery News. Také známý dějepisec Cicero se o jeskyni zmiňuje a tvrdí, že má ležet ve městě Hierapoli.

Jeden z archeologů, Francesco D’Andria, uvedl, že jeho tým místo našel tak, že rekonstruovali dráhu termálního pramene na základě studia starých písemností. Při výkopech si všimli, že zahynulo několik ptáků, kteří se snažili k horkému otvoru dostat. Podle vědce stáli dřív lidé při obřadech opodál, zatímco blízko k bráně se mohli dostat jen kněží, kteří, jak praví starobylé texty, sem vodili obětní býky. Ti se výpary z jeskyně otrávili. Svatyně byla v šestém století zničena křesťany.

small United Kingdom 

 

Čtěte také:

Přinášejí nové historické nálezy důkazy o pravosti kruhů v obilí?

Červený déšť v Indii by mohl mít mimozemský původ

Rostliny mohou vidět a cítit, říká izraelský vědec