Martin Bursík na představení Shen Yun 2. dubna 2013 v Kongresovém centru Praha. (New Tang Dynasty TV ČR)
Martin Bursík na představení Shen Yun 2. dubna 2013 v Kongresovém centru Praha. (New Tang Dynasty TV ČR)

Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts, který si klade za cíl obnovit hluboký odkaz pěti tisíc let původní tradiční čínské kultury, vystoupil 2. a 3. dubna v  Kongresovém centru Praha.

Soubor založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou svobodně tvořit nezávisle na čínském režimu. Soubor Shen Yun si vytvářel umělecké renomé po dobu posledních šesti let, kdy sklízel ovace na jevištích prestižních divadelních scén ve Spojených státech, Evropě, Asii a Austrálii. Jádrem jeho vystoupení je klasický čínský tanec, jenž se vyvíjel a tříbil do současné podoby po tisíce let a jehož prvky později převzala řada jiných uměleckých směrů.

Mezi diváky v hledišti pražského Kongresového centra seděl také bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Po představení jsme se s ním na chvíli setkali ke krátkému rozhovoru.

„Byl to ohromný zážitek," hodnotil program Martin Bursík, který se několik let aktivně zasazoval na politické scéně i v osobním životě o podporu utlačované tibetské kultury a buddhismu v Číně. „Pro mne byl v představení zlomový ten okamžik, kdy to dostalo politický úsek," naráží na scénu nazvanou Nečekané setkání, v níž čínští policisté napadají příznivce duchovní školy Falun Gong.

Představení čerpá z odkazu prastaré čínské kultury, která byla na území Číny za vlády komunismu z velké části zničena. „Byl to vzkaz, vyjádření touhy po udržení kultury, která není udržována, a dál ji rozvíjet – rozvíjet všechny aspekty života v Číně," říká Martin Bursík.

Bývalý ministr také soudí, že díky tomu, že se v několika krátkých vystoupeních vyjadřuje k aspektu ničení prastaré kultury a pošlapávání lidských práv v Číně, má představení také nádech politického vyjádření. „ Je to zajímavá kombinace špičkového umění s velmi silným politickým programem," míní Martin Bursík.

Martin Bursík také komentoval skutečnost, že soubor, který je pověstným trnem oku komunistickému režimu v Číně, vystupuje v bývalém Paláci kultury, který nechal vystavět komunistický režim v bývalém Československu.

„Byl to ohromný dojem, možná trochu kontroverzní, protože to bylo inscenováno tady v Paláci kultury. Byl to velký zážitek. Věřím, že ten politický vzkaz si z toho odnese každý, možná i ti, kteří to nečekali nebo sem nešli. Já chci podpořit všechny směry," uzavírá pan Bursík.

 

Čtěte také:

Shen Yun v Praze zazářil a české osobnosti nešetřily chválou

Uvědomil jsem si, jak ohromné jsou dějiny Číny, říká bývalý premiér o Shen Yun

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek! (video)

Uvědomil jsem si, jak ohromné jsou dějiny Číny, říká bývalý premiér o Shen Yun

Shen Yun obdivován v Praze i druhý večer. Svět ducha pozvedá hlavu, říká ředitel ÚSTRu

O Shen Yun v Praze s Jitkou Hosprovou: Bylo to impozantní představení, říká přední česká violistka

Profesionální tanečnice o tanečnících Shen Yun: „Oni doslova létají“

Bylo to vzrušující, úžasné, neuvěřitelné a odvážné, říká členka představenstva o Shen Yun

Je to jedinečné představení, nesmírně kultivovaná záležitost, říká Daniel Herman

Mistrovství klasického čínského tance je pro mě velkou inspirací a zážitkem, říká Ondřej Černý

Vznešené dědictví. Bylo to fantastické, říká ředitel skupiny Blesk o Shen Yun