Na šestnáct lidí v Číně onemocnělo po nakažení novým kmenem viru ptačí chřipky H7N9.

Země v celém regionu již připravují opatření pro případ epidemie. Na hongkongském ptačím trhu již začala redukce stavů ptáků.

Profesor Alcabes zatím šířící se obavy z propuknutí epidemie nesdílí: „V současnosti máme k dispozici obrovské výzkumné kapacity, takže víme o každém lokálním případu nové nákazy, a to téměř okamžitě. To ale neznamená, že si máme dělat zbytečné starosti. Máme k dispozici jen lepší monitorovací systém. Rozhodně není na místě očekávat nějakou apokalypsu.“

Do pátečního odpoledne zabil virus v Číně šest lidí. Odborníci se především obávají toho, že by virus mohl zmutovat do podoby, která by se přenášela přímo mezi lidmi.

Do pozornosti se dostala i oficiální čínská média, především z obavy, aby se opět nepokusila případnou epidemii a informace o ní krýt a vytvářet dezinformace, jako se to stalo v případě SARS před deseti lety.

Podle profesora Alcabese by se média měla problému věnovat a vlády by měly být připraveny, ale vytvářet kvůli novému kmenu viru paniku ničemu nepomůže.

„Je potřeba o tom přemýšlet a plánovat, ale důležité a zároveň obtížné je k tomu přistupovat profesionálně a případné starosti přenechat odborníkům.“

 

Video poskytla Televize NTD

 

Poslední výskyt ptačí chřipky způsobený virem H5N1 na celém světě nakazil 620 lidí, z nich 320 zemřelo. Na běžné kmeny virů přenášených vzdušnou cestou ročně zemřou jen v USA desítky tisíc lidí.

I když jsou nové případy nákazy osobní tragédií pro nemocné, mají podle Alcabese i svou pozitivní stránku – odborníci mají nyní šanci naučit se, jak se s nákazou vypořádat. Pandemie podle Alcabese nehrozí.

 

Čtěte také:

Smrtelná ptačí chřipka v Číně vyvolává pohotovost v okolních zemích

Ministerstvo zdravotnictví ČR se vyjadřuje k subtypu chřipky v pevninské Číně

Ministerstvo zdravotnictví ČR hodnotí proběhnuvší chřipkové období