
Elektrické obušky. Násilné „krmení“. Otrocká práce. Tento popis každodenní reality nejznámějšího čínského ženského pracovního tábora Ma-san-ťia se objevil v čínském časopise Objektiv. Mnohá média v demokratických zemích včetně televize NTD o dění v Ma-san-ťia informují už roky. Je to však poprvé, co se dění v čínských pracovních táborech takto otevřeně věnovalo oficiální čínské médium.
Výčty různých způsobů mučení, které byly v Objektivu publikovány, šokovaly i mnohé odborníky.
„Tím, co jsem si přečetl, jsem byl šokován. Nedokážu si to ani dost dobře představit. Nechápu, jak se tohle může dít v 21. století. Jen úplně nerozumím tomu, proč nebyl článek zcenzurován. Je k dispozici i online a zatím nebyl stažen,“ říká výzkumník Čínské akademie sociálních věd Ma Jung.
Článek s názvem „Odejít z Ma-san-ťia“ je založen na ručně psaném deníku vězeňkyně Liu Chua, který ven z tábora vynesla jiná uvězněná v září 2011. Co se stalo se samotnou Liu a v jakém je dnes stavu, není známo.
Článek uvádí, že vězni jsou v táboře nuceni pracovat 14 hodin denně. Vyrábí především bavlněné kalhoty a další oblečení. Za den mohou jít jen třikrát na toaletu. Za každou stížnost jsou trestáni a ponižováni. Někteří vězni jsou nuceni stát v malých místnostech bez ventilace po několik dní nepřetržitě. Zcela běžné je i mučení elektrickými obušky nebo uvázání na takzvané „tygří lavici“.
Objektiv je dceřiným periodikem časopisu Caijing , který často publikuje zprávy z oblasti ekonomiky, jež se pohybují za hranicí přípustnou pro čínské cenzory.
Video poskytla Televize NTD
První zprávy o případech mučení v Ma-san-ťia zveřejnila západní média již před třinácti lety. V říjnu 2000 byl popsán případ, kdy bylo osmnáct vězeňkyň svlečeno donaha a umístěno do mužských cel. Byly znásilněny a pět z nich později zemřelo. Všechny byly v pracovním táboře uvězněny kvůli tomu, že praktikovaly Fa-lun Kung (Falun Gong).
Pronásledování Fa-lun Kungu je také jeden z klíčových detailů mozaiky perzekuce v táboře, kterou článek v Objektivu, zřejmě z obavy před cenzory, nezmiňuje.
Čínský režim Fa-lun Kung pronásleduje od roku 1999. Od roku 2000 zveřejnila tato internetová stránka více než 8 000 článků popisujících mučení a jeho oběti v táboře Ma-san-ťia. Všechny mají nějakou spojitost s praktikujícími Fa-lun Kung.
„Po tomto článku už to nemohou dál skrývat. Myslím, že po tom, co se ten článek rozšíří mezi veřejností, spousta lidí tábor Ma-san-ťia ostře odsoudí. Celý systém pracovních táborů je pro současnou společnost nepřijatelný a měl by být co nejdříve zrušen,“ uvedl obhájce válečných veteránů Ťia Jüan-liang.
Článek „Odejít z Ma-san-ťia“ dosud nebyl cenzurován. Někteří pozorovatelé věří, že jeho zveřejnění může být předzvěstí hlubších a rozsáhlejších odhalení o týrání vězňů v čínských pracovních táborech.
Čtěte také:
Bývalí političtí vězni dosvědčují tvrzení z moderního „vzkazu v láhvi“ (video)
Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)
Neobvyklá pošta v halloweenské dekoraci obsahovala volání o pomoc z čínského pracovního tábora
Vězeňkyně odhaluje zvěrstva v pracovním táboře Masanjia
Tenká hranice mezi čínskými věznicemi a pracovními tábory
Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export
Stovky Číňanů brání příznivce Falun Gongu
{jcomments off}