20130414 fg
Metoda Falun Gong (Fa-lun Kung nebo také Falun Dafa) se svobodně cvičí a učí po celém světě, ale v Číně je od roku 1999 vládnoucím režimem potlačována. (Robb Cox/Getty Images)

Obhájce lidských práv v Číně, který byl zatčen za převzetí obhajoby pronásledovaného příznivce Falun Gongu, byl nedávno propuštěn. Tuto zprávu přineslo čínské vydání Epoch Times. Podle odhadu čínského experta Sie Tchiena by propuštění právníka Wang Čchüan-čanga mohlo být považováno za znamení toho, že v Číně dochází k velkým změnám.

Epoch Times citoval vysvětlení organizace pro lidská práva „Human Rights in China", podle níž 3. dubna v provincii Ťiang-su právník Wang Čchüan-čang obhajoval před soudem příznivce Falun Gongu Ču Ja-niena. Hned poté byl Wang zatčen a uvězněn.

Tato svévolná akce vzbudila v Číně velkou pozornost a Wangovo zatčení odsoudilo jako porušení práva v otevřeném dopise 15 právníků a uživatelů internetu v Číně. Více než sto právníků podepsalo apel, v němž byl soud vyzván k Wangovu propuštění a ke zveřejnění videa ze soudního jednání. Krom toho byl naplánován protest před soudní budovou. Pod tlakem veřejného mínění byl Wang 6. dubna propuštěn na svobodu po 45 hodinách vazby.

Falun Gong (Fa-lun Kung nebo také Falun Dafa) je pokojná buddhistická kultivační škola, která je z nařízení bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina od roku 1999 v Číně pronásledována. Na počátku pronásledování bylo podle neoficiální statistiky zhruba 100 milionů příznivců Falun Gongu. Pronásledování trvá dodnes. Vedle masivního porušování lidských práv formou ponižování a mučení došlo dokonce k loupeži orgánů přiznivců Falun Gongu. Při tomto pronásledování přišlo o život několik milionů lidí.

Epoch Times citoval čínského experta a profesora z univerzity v Jižní Karolíně Sie Tchiena. Podle jeho názoru může být Wangovo propuštění chápáno tak, že v Číně probíhá velká změna. Sie také sdělil, že pronásledování Falun Gongu je pro čínskou komunistickou stranu nejcitlivějším tématem a vytváří v Číně jádro problému, protože je do toho zapleteno mnoho stranických kádrů a celý pronásledovací aparát. Lidé však strach z komunistické strany začínají překonávat a také už dosáhli úspěchu. Situace se nadále vyvíjí a stále více lidí začíná zdvihat hlavu, aby bojovali proti pronásledování a diktatuře komunistické strany, míní Sie Tchien. (yh)

 

 small Germany Přeložila: Bohumila Chocholová

Čtěte také:

Právník hovoří o svém nelegálním zadržení (video)

Rozzuření čínští právníci bojují za svého kolegu, "zmizel" v soudním systému