Na představení v Kongresovém centru Praha 3. dubna se přišla podívat také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. (Televize NTD)
Na představení v Kongresovém centru Praha 3. dubna se přišla podívat také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. (Televize NTD)

Po pěti letech se do našeho hlavního města vrátil newyorský soubor Shen Yun Performing Arts, jehož posláním je obnovit tradiční čínskou kulturu se všemi jejími duchovními a morálními hodnotami a jenž zároveň poodhaluje temnou roušku tajemství současné Číny.

Na představení v Kongresovém centru Praha 3. dubna se přišla podívat také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„Dojmy jsou nádherné, srdce se úplně rozzáří, když vidíte ty barvy, když slyšíte tu hudbu, kdy tady v Česku už velmi dlouho čekáme na jaro. Když vidíte to představení, je to jako kdyby už jaro přišlo, tak to alespoň na mě tak působilo,“ sděluje paní Šimůnková své první pocity z představení.

Paní Šimůnková oceňuje práci souboru, kterou věnuje vzájemnému propojení a zesouladění všech aspektů celého představení. „Je to dokonalá souhra všeho, souhra nádherné hudby, souhra nádherného tance, nádherných barev, nádherných obrazů, všechno dohromady tvoří ten nádherný celek, který na vás působí naprosto harmonickým dojmem.“

Zmocněnkyně pro lidská práva také věnovala pozornost částem programu, které zobrazují scény z dnešní Číny, kde dochází k násilí totalitního režimu a porušování lidských práv. „Představení nám ukazuje, že v Číně není vše harmonické, a právě to nám má představení ukázat, ale ukazuje to tím krásným harmonickým způsobem - i ty negativní věci, a to bych taky řekla, že je jedinečnost tohoto představení.“

Kromě vjemové stránky ocenila Monika Šimůnková i vnitřní význam představení: „Odnáším si samozřejmě krásné pocity, uvědomění si hodnot - těch nejvyšších, které člověka napadají, když vidí to představení, a samozřejmě i těch hodnot, které právě ještě v Číně chybí, a kterých my si musíme vážit, a které jsou nám ukázány.“

A jaké hodnoty má paní Šimůnková přesně na mysli? „Já myslím, že nejvyšší svobody jsou pro každého možná trošinku jiné, ale asi pro každého stojí na těch prvních místech láska, svoboda, pravda.“

 

„Jsou to velice duchovní písně. Zřejmě člověku, který sdílí určité duchovní hodnoty a věří v to, jakým způsobem je život na téhle planetě stvořen, jak je řízen, tak tomu jdou do morku kostí a velmi s nimi souzní,“ - říká o Shen Yun vládní zmocněnkyně.

 

Jako zmocněnkyni vlády pro lidská práva oslovil paní Šimůnkovou také příběh z představení věnovaný Falun Gongu, duchovní cestě, kterou čínský režim tvrdě potlačuje. „Dotkl se mého srdce ten okamžik, kdy se podíváte do současné Číny, ocitnete se na náměstí Nebeského klidu, ocitnete se tam s lidmi, kteří vyjadřují svoje vyznání, a vidíte, že to vlastně stále ještě v mnohých zemích není samozřejmé, aby lidé mohli svobodně vyjadřovat své názory a svobodně se hlásit k tomu, v co věří. A ta katarze, ke které potom dojde, tak to je samozřejmě věc, nad kterou se člověk zamyslí a říká si, jestli třeba dojde jednou k tomu, k čemu došlo v té scénce*, a doufá, že ano."

Představení Shen Yun přináší kromě klasického čínského tance a orchestrálního doprovodu také operní pěvce velkého kalibru. Za doprovodu piana vystupují v představení opěrní pěvci, jež se snaží svým excelentním výkonem a texty písní, přivést publikum k zamyšlení nad bytostnými otázkami týkající se smyslu života. O těchto částech představení paní Šimůnková říká: „Jsou to velice duchovní písně. Zřejmě člověku, který sdílí určité duchovní hodnoty a věří v to, jakým způsobem je život na téhle planetě stvořen, jak je řízen, tak tomu jdou do morku kostí a velmi s nimi souzní,“ uzavírá svoje dojmy paní zmocněnkyně.

 Upoutávka na Shen Yun

 

 


  * pozn. redakce – jde o scénku, kdy Buddha odvrátil úplné zničení města, které by přišlo jako odplata za špatné skutky, kterých se dopustili, a dal tak lidem další šanci

 

Čtěte také:

Uvědomil jsem si, jak ohromné jsou dějiny Číny, říká bývalý premiér o Shen Yun

Shen Yun v Praze zazářil a české osobnosti nešetřily chválou

Byl to ohromný zážitek! Vyjádření touhy po udržení kultury a jejím rozvoji, říká bývalý ministr

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek! (video)

Shen Yun obdivován v Praze i druhý večer. Svět ducha pozvedá hlavu, říká ředitel ÚSTRu

Shen Yun je jedinečné představení, nesmírně kultivovaná záležitost, říká Daniel Herman

O Shen Yun v Praze s Jitkou Hosprovou: Bylo to impozantní představení, říká přední česká violistka