20130416solo-lu
Sólo pro Lu pojede do Pekingu. (archatheatre.cz)

Navzdory omezením současného režimu v Číně žije v ní jeden z mála souborů, které získaly světový ohlas, avšak současně pracují bez jakékoliv podpory státu. Jmenuje se Living Dance Studio a hraje v Pekingu. V nesnadné politické situaci pořádá tento soubor festival nezávislé kultury, jenž je významným místem setkání umělců, kteří se pohybují mimo oblast oficiální čínské kultury. Přicházejí sem i zahraniční umělci, aby přinesli inspiraci a podporu místním tvůrcům.

Mezinárodně úspěšná inscenace Sólo pro Lu, kterou nastudovalo Divadlo Archa spolu s čínskou herečkou a zpěvačkou Jing Lu v režii Jany Svobodové, vzbudila svým tématem a provedením zájem a byla pozvána na pekingský festival. Protože tento festival je pořádán bez jakékoli finanční podpory, potřebují čeští umělci získat peníze na cestovní náklady.

Divadlo Archa chce podpořit čínské partnery podobně, jako podporovali českou kulturu jiní zahraniční umělci, když zde tajně vystupovali na vlastní náklady v době totality, kdy naše kulturní scéna byla izolována od světového vývoje.

Sólové představení – Sólo pro Lu

Sólo pro Lu je založeno na osobním příběhu čínské herečky a zpěvačky žijící v Praze. Ve svých vzpomínkách se vrací do dětství, které prožila v komunistické Číně, vypráví o životě imigrantky v post-komunistických Čechách a sní o budoucnosti. V intimním příběhu plném tragických událostí, nepřízně osudu, ale i cesty za úspěchem, exceluje na jevišti samotná protagonistka.

Úspěch je konfrontován s globálními otázkami dnešního světa a ambivalentním vztahem západní společnosti k Číně, který se pohybuje od obdivu k východním kulturám až po strach z ekonomické hegemonie. Představení je postaveno na kontrastu osobní výpovědi mladé Číňanky s globálními otázkami dnešního světa a ambivalentním vztahem západní společnosti k Číně.

Úspěšné představení Jany Svobodové a Jing Lu se po sérii hostování na evropských festivalech vrací domů do Archy. Fascinující výkon Jing Lu vás zavede na čínské tržiště osmdesátých let, do milionového města Wuhanu, o kterém jste možná nikdy neslyšeli. Přestože je Jing Lu sama na scéně, setkáte se s jejími příbuznými, se spolužáky nebo učitelkou tělocviku. S pomocí kytarového looperu a malé dřevěné skříňky, ve které „si přivezla pár věcí z Číny“ se vás zeptá: Víte, kolik je Číňanů? Můžeme mít v Číně dvě děti?

 

Divadlo Archa - čínská imigrantka vypovídá o svém životě

Zprávy televize NTD

 

Výraznou rovinu tvoří hudba Michala Nejtka, která vznikala na základě živého zvukového plánu, který sama performerka vytváří přímo před zraky diváků. Představení bude doplněno uměleckými dílnami zaměřenými na metody soudobého divadla. Na pekingském festivalu čínští pořadatelé obětavě ubytují české umělce v soukromí, avšak na jejich cestovní náklady zdroje nemají.

Pozvání představení na festival je naprosto unikátní nabídka, která by mohla pomoci rozvoji čínského nezávislého umění, protože představení samotné bude doplněno ještě přednáškami a workshopy zaměřenými na pracovní metody soudobého divadla. Festival je však pořádán bez jakékoli finanční podpory - pořadatelé tudíž nemají dostatek prostředků na zaplacení cesty zahraničním umělcům. Z toho důvodu se snaží Archa tyto peníze získat prostřednictvím portálu hithit.com, kde také najdete více informací o projektu.

Díky veřejnosti získali herci projektu Sólo pro Lu základ částky, která je potřebná pro realizaci projektu. Umělci by rádi poděkovali všem, kteří se snažili projekt finančně podpořit. Celkový obnos, který je třeba získat, činí sto tisíc, dosud bylo sebráno 24 tisíc. Kdo by měl ještě možnost, může zástupce na festivalu podpořit. Pokud by se však částku nepodařilo získat celou, budou vráceny i částky dosud získané.

O Divadle Archa

Divadlo Archa je centrem pro současná scénická umění bez ohledu na hranice mezi žánry. Je produkčním domem, kde je soudobé umění uváděno a také vytvářeno, nemá stálý divadelní soubor – svá představení vytváří formou projektů. Je také místem mezinárodní konfrontace scénických umění, setkávání různých kultur.

Svá představení uvádí nejen ve svých prostorách, ale i mimo ně, například ve veřejném prostoru. Klade stejný důraz jak na uměleckou, tak na společenskou funkci divadla. Své umělecké projekty vytváří samostatně nebo ve spolupráci s jinými názorově spřízněnými organizacemi u nás i v zahraničí. Slouží publiku, které je hledající, kritické a náročné. Je veřejným fórem.

 

Čtěte také:

Divadlo Archa - čínská herečka a imigrantka Ťing Lu vypovídá o svém životě (video)

Renomovaný čínský disident: Umělecký soubor Shen Yun představuje pro režim největší hrozbu

Export kultury komunistické Číny nedokáže konkurovat Shen Yun, říká čínský poslanec

Psycholožka o Shen Yun: „Říkají světu: Chceme spravedlivost”