20130418fg2
Paní Li Wen-ťüan byla mučena v táboře Ma-san-ťia v roce 2006. (NTD News)

Pracovní tábor Ma-san-ťia se nedávno dostal kvůli obvinění z týrání vězňů do titulků čínského deníku. Ještě před mediálním skandálem, který odstartoval 6. dubna, však čínské vedení slibovalo, že zahájí reformu celého kontroverzního systému pracovních táborů.

Provincie Liao-ning, ve které se pracovní tábor nachází, zřídila tým vyšetřovatelů, který má obvinění z mučení prověřit. Bývalá vězeňkyně paní Li Wen-ťüan měla být součástí vyšetřovacího týmu. Nakonec z něj však byla odvolána. Podle vlastních slov tuší proč.

„Je tu tajný rozkaz, aby bylo vyšetřování rychle ukončeno. Jeho hlavním cílem má být přesměrování veřejného zájmu z mučení vězňů na boj proti takzvaným ´zahraničním silám´, které se údajně mají snažit poškodit obraz komunistické strany,“ uvádí bývalá vězeňkyně v Ma-san-ťia Ču Kuej-čchin.

Ču hovořila o tomto rozkazu. Na čínském internetu se objevil během víkendu. Byl vydán nově jmenovaným šéfem systému pracovních táborů v provincii Čangem Čchao-jingem.

 

„Je tu tajný rozkaz, aby bylo vyšetřování rychle ukončeno. Jeho hlavním cílem má být přesměrování veřejného zájmu z mučení vězňů na boj proti takzvaným ´zahraničním silám´, které se údajně mají snažit poškodit obraz komunistické strany,“ - bývalá vězeňkyně Ču Kuej-čchin.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„Čang sloužil v Ma-san-ťia posledních deset let téměř nepřetržitě. Všechno mučení, které se tam dělo, se muselo dít s jeho vědomím. A teď má velet vyšetřovacímu týmu? Co jiného by tam kromě zametání stop mohl dělat?“ řekl hlavní analytik NTD Cheng Che.

Tuto hypotézu potvrzuje i příběh paní Li Wen-ťüan. Bývalá daňová úřednice byla v Ma-san-ťia mučena v roce 2006. V sobotu se pokusila přihlásit se do vyšetřovacího týmu. Místní úřady totiž vyzvaly občany, aby se do vyšetřovacího týmu přihlásili, a také slíbily, že výsledky vyšetřování zveřejní.

Namísto toho ale celý den před jejím domem stála policie. Paní Li řekla televizi NTD, že je nyní na to, aby promluvila, příliš vystrašená.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Otrocká práce a týrání nejen v čínském pracovním táboře Ma-san-ťia (video)

Reportáž o pracovním táboře Ma-san-ťia prolamuje cenzuru (video)

Bývalí političtí vězni dosvědčují tvrzení z moderního „vzkazu v láhvi“ (video)

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)

Neobvyklá pošta v halloweenské dekoraci obsahovala volání o pomoc z čínského pracovního tábora