Straničtí pohlaváři v Pekingu se rozhodli změnit svůj přístup k úspěšnému tanečnímu souboru z New Yorku, a místo sabotování mají v plánu jej okopírovat.

20130421 sy
Diváci při vystoupení Shen Yun Performing Arts v Palais de Congrès v Paříži, 13. dubna 2013. Čínská komunistická strana se snaží okopírovat úspěch souboru, který po celém světě prezentuje krásu tradiční čínské kultury. (Epoch Times)

Shen Yun Performing Arts je považován za světovou špičku v oblasti klasického čínského tance. Byl založen v roce 2006 skupinou čínských umělců, kteří si přáli prezentovat světu takřka vymizelou tradiční čínskou kulturu, soubor sklízí v posledních letech úspěchy po celém světě a jeho vliv stále roste.

Jelikož je soubor nezávislý na současném režimu, který v Číně vládne, nebojí se ve svých vystoupeních vyobrazit scény z moderní Číny, na které by Komunistická strana Číny (ČKS) jistě hrdá nebyla. Není tedy divu, že Shen Yun v pevninské Číně vystupovat nesmí. Nikdo z našich zdrojů, které poskytly informace uváděné v článku, nechtěl být nahráván, protože v Číně jde o politicky citlivé téma.

Osm let se strana snaží představení v zámoří sabotovat. Teď však zaujala rozdílný postoj a vysílá do zahraničí najaté odborníky, jejichž úkolem je udělat něco, v čem jsou Číňané opravdu dobří – okopírovat představení a jeho úspěch mezi diváky. Ti však zjišťují, že snahy o plagiátorství budou velmi obtížné, ne-li nemožné.

Funkcionáři v ústředním oddělení propagandy (úřad kontrolovaný přímo ČKS, pozn. red.), kteří mají na starosti kulturu a propagandu, vyslali podle nejmenovaných zdrojů z Pekingu na představení souboru Shen Yun na Tchaj-wanu, v Japonsku, Jižní Koreji a Evropě přes dvacet špičkových expertů. Ti si měli vše, co vidí, pečlivě zaznamenat, a když ne porazit Shen Yun, alespoň vytvořit představení podobného charakteru, které by mohlo nezávislému souboru alespoň v jistých ohledech konkurovat.

Shen Yun vyráží každým rokem na světové turné a jeho tři soubory, každý s vlastním orchestrem, navštíví více než stovku měst. V letošní sezóně bylo zatím vyprodaných 90 procent všech vystoupení. Shen Yun se předvedl také v České republice, a to hned pětkrát, naposled letos začátkem dubna. Obecenstvo zpravidla nešetří chválou na výkony umělců. Nezávislý politický komentátor Š' Cang-šan vysvětluje, proč vyvolává úspěch jedné nezávislé umělecké společnosti prezentující tradiční čínskou kulturu takovou úzkost stranických kádrů.

 

Nezávislý politický komentátor Š' Cang-šan vysvětluje, proč vyvolává úspěch jedné nezávislé umělecké společnosti prezentující tradiční čínskou kulturu takovou úzkost stranických kádrů.

 

Hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts. (facebook.com/ShenYunPerformingArts)Hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts. (facebook.com/ShenYunPerformingArts)Hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts. (facebook.com/ShenYunPerformingArts)Hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts. (facebook.com/ShenYunPerformingArts)
Taneční hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts na Mezinárodní soutěži v klasickém čínském tanci. (www.shenyun.com)

 

„Strana se pokoušela zničit pět tisíc let čínské civilizace a naočkovat do mysli veřejnosti marxismus-leninismus. Této ideologii ale dnes nevěří už ani vysoce postavení funkcionáři. Dnes je v čínské společnosti duchovní vakuum,“ říká Š' Cang-šan. Tradiční kultura, kterou uvádí Shen Yun, nabízí přesně to, co oficiální produkci schází.

Snahy o okopírování Shen Yun mají být údajně motivovány nedávnými poznámkami některých čínských kulturních funkcionářů. Skladatel, textař a zpěvák Xu Peidong, který dostal řadu státních vyznamenání, byl podle hongkongského deníku Ming Pao zděšen popularitou Shen Yun i tím, „že jsou jeho vystoupení zisková“. Státní soubory označil za „průměrné“ a „chaotické“. Strana musí cesty a vystoupení čínských souborů dotovat nemalými částkami, protože si na sebe kvůli nízké kvalitě nevydělají.

Ještě před jeho poznámkami sepsal tým odborníků z Čínské akademie společenských věd společně s některými zástupci uměleckých kruhů zprávu, kde vyzývají k „vyřešení“ otázky Shen Yun. Ve zprávě se píše, že představení Shen Yun způsobila ve světě senzaci a státní umělci proto navrhují, aby oficiální umělecká uskupení znovu dobyla mezinárodní trh s tradiční čínskou kulturou, který Shen Yun tak úspěšně získal.

 

Upoutávka představení Shen Yun

Hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts. (facebook.com/ShenYunPerformingArts)  Hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts. (facebook.com/ShenYunPerformingArts)  Hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts. (facebook.com/ShenYunPerformingArts)  Hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts. (facebook.com/ShenYunPerformingArts)
Taneční hvězdy souboru Shen Yun Performing Arts na Mezinárodní soutěži v klasickém čínském tanci. (www.shenyun.com)

 

Okopírovat Shen Yun bude těžké

Umělkyně, kterou režim vyslal „na výzvědy“ do Japonska, se podle našich zdrojů vyjádřila, že okopírovat Shen Yun bude „těžké“. Nejde ani tak o taneční techniku samotnou, jako o fakt, že většina uměleckých souborů v Číně je „smíšených“, uvedla odbornice. Ve státních souborech se kombinují klasické taneční techniky čínské a západní s moderním tancem, zatímco Shen Yun se soustřeďuje pouze na tradiční čistou podobu klasického čínského tance. „Možná Taneční akademie Peking by to mohla zkusit, ale choreografie opravdu zabere čas, než se tam dostanete,“ prohlásila podle našeho zdroje najatá „špiónka“.

Další taneční odborník, tentokrát z vojenské taneční akademie, uvedl, že celou věc probíral tým expertů v Pekingu, ale nikdo z nich si moc nevěří. Povrchová stránka představení, jako animované pozadí, kostýmy a do jisté míry hudba, jde podle něj zkopírovat poměrně snadno, ale tanec bude o hodně složitější. Tanečníci v ČLR jsou uzpůsobeni západnímu stylu a jejich postoje a stylové výrazy nelze v krátké době změnit.

Shen Yun zareagoval prozatím tak, že na své internetové stránky v čínštině přidal upozornění, které divákům připomíná, že všechny prvky představení Shen Yun jsou chráněny patenty a autorskými právy. „Ti, kdo je poruší, budou soudně stíháni,” píše se na stránkách souboru.

Informace k článku zjišťoval Howard Feng, do češtiny přeložil a upravil Ondřej Horecký.

small United Kingdom

 

Hlouběji do tajů klasického čínského tance se Shen Yun

(18 minut)

 

Čtěte také:

Export kultury komunistické Číny nedokáže konkurovat Shen Yun, říká čínský poslanec

Čínské úřady tlačí na umělce, aby se neúčastnili taneční soutěže NTD

České osobnosti na představení Shen Yun - FOTOGALERIE

Hongkong: Soud podpořil svobodu umění a Shen Yun

Moldávie: Divadlo zablokovalo kulturní show Shen Yun pravděpodobně pod tlakem čínské vlády

Australští politici odmítají zasahování čínské vlády do představení Shen Yun

Hongkong zažalován za blokování představení Shen Yun

Shen Yun v Praze zazářil a české osobnosti nešetřily chválou

Renomovaný čínský disident: Umělecký soubor Shen Yun představuje pro režim největší hrozbu