Levi Browde z Informačního střediska Falun Dafa. (NTD News)
Levi Browde z Informačního střediska Falun Dafa. (NTD News)

Stojí na chodníku, čtou knihy, dělají čchi-kungová cvičení – píše se 25. duben 1999. Kolem deseti tisíc lidí přišlo k sídlu vlády, aby si poklidně stěžovali na náhlé nepřátelství čínských úřadů vůči duchovní praxi Falun Gong (Fa-lun Kung nebo také Falun Dafa).

„Já si jednoduše myslela, že není správné, aby policie zatýkala lidi za to, že se věnují pravdě, soucitu a toleranci. Určitě to nebylo správné, a tak jsem musela jít. Řekla jsem, že jdu,“ uvedla stoupenkyně Falun Gongu Daphne.

Jejich požadavek byl prostý: propusťte zatčené příznivce a dovolte svobodné praktikování Falun Gongu v Číně. Tyto požadavky jim vláda původně slíbila, ale to, co následovalo, nečekal nikdo.

Video poskytla Televize NTD

 

„Hodně lidí se domnívá, že tahle událost spustila pronásledování. Falun Gong se opovážil obklíčit ústřední vedení, a tak perzekuce začala kvůli tomu. To ve skutečnosti nebyla pravda. Je dostatek důkazů, které nasvědčují tomu, že vedení usilovalo o potlačení Falun Gongu už několik let předtím,“ říká Levi Browde z Informačního střediska Falun Dafa.

Krátce poté se stalo přinejmenším sedmdesát milionů příznivců Falun Gongu terčem systematického pronásledování, které řídil tehdejší šéf komunistické strany Ťiang Ce-min.

Podle Informačního střediska Falun Dafa dnes tvoří příznivci praxe největší skupinu vězňů svědomí v čínských pracovních táborech.

59letá Wang Čchun-jing byla zatčena za praktikování Falun Gongu v roce 2002. Drželi ji přes pět let v pracovním táboře Ma-san-ťia v provincii Liao-ning.

„Dva policisté, Čang Liang a Peng Tao, mě odtáhli do malého pokoje a tam mě pověsili za ruce,“ sdělila bývalá vězeňkyně Wang Čchun-jing.

Čínský státní časopis Lens (Objektiv) přinesl 6. dubna článek, kde píše o nelidských podmínkách v táboru Ma-san-ťia – ovšem bez zmínky o Falun Gongu. Úřady následně spustily vyšetřování, které kritikové označují za neobjektivní.

Vyšetřovatelé sice popřeli tvrzení, která se v časopise objevila, ale učinili překvapující doznání.

„Jejich vyšetřovací zpráva zmiňuje Falun Gong. Říkají, že všechno tohle je útok Falun Gongu na pracovní tábor Ma-san-ťia. Ale aspoň přiznali, že Ma-san-ťia byl použit pro perzekuci Falun Gongu. Tohle ve skutečnosti, ten poslední odstavec o Falun Gongu, to, co popisují, díky tomu lidé věří, že k tomu mučení opravdu docházelo,“ říká politický analytik Cheng Che z televize NTD.

Ačkoliv byl článek časopisu Lens brzo stažen, to, že se tábor Ma-san-ťia stal centrem pozornosti, může být znamením, že se politické ovzduší mění. V poslední době rovněž dochází k častějším případům, kdy se za Falun Gong staví jak jednotlivci, tak celé skupiny obyvatel.

„V Číně jsou očividně lidé, kteří jsou připraveni a ochotni pronásledování Falun Gongu odhalit, a to se nikdy předtím nestalo,“ uvedl Levi Browde z informačního střediska.

Čtěte také:

Peklo na zemi - čínský dokument odhaluje nelidské mučení v pracovním táboře Masanjia (video)

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Zdravý způsob života: Falun Gong

Otrocká práce a týrání nejen v čínském pracovním táboře Ma-san-ťia (video)

Reportáž o pracovním táboře Ma-san-ťia prolamuje cenzuru (video)

Bývalí političtí vězni dosvědčují tvrzení z moderního „vzkazu v láhvi“ (video)

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)