20130507 tabor
Nový dokumentární film ‚Ženy nad hlavami duchů‘ (‚Above Ghost’s Heads‘). (NTD News)

Pod zemí jsou jen duchové, nad ní ženy v táboře. Vězeňkyně v pracovním táboře Ma-san-ťia žijí v pekle na zemi.

Tak by se v krátkosti dal shrnout příběh jedné ženy, která přežila věznění v nechvalně proslulém pracovním táboře, a který zachycuje dokumentární film ‚Ženy nad hlavami duchů‘ (‚Above Ghost’s Heads‘).

Samotný pracovní tábor se nachází na severovýchodě provincie Liao-ning a je skutečně postaven na místě, kde byl dříve hřbitov. Po mnoho let pro něj měli bývalí vězni i aktivisté jen jedno pojmenování: peklo na zemi. Místo, kde je mučení lidí každodenní rutinou.

„Byl jsem otřesený a pohnutý, když mluvily o tom, jak během mučení trpěly. Mluvily klidně, jako by se to ani nedělo jim. Přitom to, co musely snést, bylo daleko za hranicí toho, co by snesl normální člověk, ale ony ani tak nebyly pohnuté nebo dotčené. Myslím, že všechny jsou naprosto výjimečné,“ říká režisér filmu Tu Pin (Du Bin).

Tu Pin se s bývalými vězeňkyněmi tábora setkal poprvé ještě jako fotograf deníku New York Times. Mnohé z nich měly společné to, že praktikovaly duchovní praxi Falun Gong (Fa-lun Kung nebo také Falun Dafa), jejíž přívrženci patří v Ma-san-ťia k nejpronásledovanějším. Poté, co vyslechl jejich příběh, se rozhodl, že jednoduše nemůže mlčet.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„Chtěl jsem, aby i ostatní lidé věděli, že něco takového je nepřijatelné. Jako lidská bytost to jednoduše nemohu akceptovat. Proto jsem se rozhodl natočit tento snímek. Při natáčení jsem neměl strach z nikoho, kdo by snad mou práci chtěl zastavit. Jsme přece lidé, ne zvířata. Nikdo nesmí být takhle mučen a pronásledován,“ uvedl Tu Pin.

Tu Pinův film přichází krátce poté, co o táboře vyšel kritický článek v časopise Objektiv (Lens), který v Číně platí za jeden z liberálnějších a kritičtějších vůči režimu. Článek byl sice později stažen, nicméně i přesto stihl vyvolat na čínském internetu pozdvižení.

Pracovní tábor Ma-san-ťia byl rozšířen za vlády, dnes již bývalého, zdiskreditovaného politika Po Si-laje, který sám čelí v zámoří žalobám za mučení a zločiny proti lidskosti. Po jeho politickém pádu, který začal na začátku minulého roku, občas poleví jinak přísná cenzura všech informací týkajících se pronásledování Falun Gongu.

I když se o pracovním táboře Masanjia dostává na veřejnost stále více informací, vedení provincie Liao-ning jakékoli informace o mučení vězňů popírá.

Film „Ženy nad hlavami duchů“ je pro veřejnost zpřístupněn od 1. května na internetu.

 

Dokumentární film „Ženy nad hlavami duchů“ (anglicky)

 

Čtětě také:

Kanadská účastnice Miss World se zastala pronásledovaných (video)

Pronásledování Falun Gongu trvá už 14 let, čínská veřejnost začíná reagovat (video)

Otrocká práce a týrání nejen v čínském pracovním táboře Ma-san-ťia (video)

Reportáž o pracovním táboře Ma-san-ťia prolamuje cenzuru (video)

Bývalí političtí vězni dosvědčují tvrzení z moderního „vzkazu v láhvi“ (video)

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)