20130507 kriz
Ilustrační foto. (NTD News)

Čínský Červený kříž není pobočkou svého známějšího mezinárodního jmenovce. Asociace čínského Červeného kříže je organizace řízená a ovládaná čínskou vládou. Kvůli tomu se stále více lidí obává o transparentnost zacházení s finančními prostředky od dárců, které by měly být určeny na humanitární pomoc.

Organizace se se špatnou reputací potýká již několik let. Nedávné zemětřesení v Ja-anu v provincii S'-čchuan nicméně na problém korupce v celé organizaci opět ukázalo a v mnoha lidech vzbudilo pochyby o nakládání s finančními prostředky.

Kuej-čouský deník Southern Metropolis Daily například přinesl zprávu, že skupina umělců, která po zemětřesení v roce 2008 vydražila svá díla a výtěžek věnovala na pomoc obětem zemětřesení, nyní čínský Červený kříž neúspěšně žádá o předložení dokladů o skutečném užití jimi věnované částky, která v přepočtu dělá skoro 13 milionů dolarů.

Zaměstnanec čínského Červeného kříže NTD řekl, že organizace se nyní snaží příslušné dokumenty najít a k celé věci vydá prohlášení.

Důvěrou veřejnosti otřásl především skandál s Kuo Mej-mej. Tato žena o sobě na svém blogu tvrdila, že je hlavní manažerkou marketingového oddělení čínského Červeného kříže. V roce 2011 zveřejnila na svém blogu své fotky v luxusních automobilech nebo oblečení. To vzbudilo podezření, že si z charitativních příspěvků financovala svůj nákladný životní styl. Krize důvěry se následně projevila v odlivu dárců krve a jejím nedostatku.

Čínský Červený kříž byl nucen celý skandál vyšetřit. Nakonec bylo zjištěno, že Kuo s organizací nemá nic společného. V pátek 26. dubna vydal čínský Červený kříž tiskovou zprávu, ve které popřel spekulace o možném znovuotevření vyšetřování.

V Hongkongu nedávno proběhla mezi místními zákonodárci debata o finanční pomoci obětem zemětřesení ve výši 13 milionů dolarů, kterou prosazuje šéf hongkongské exekutivy Leung Čchun-jing. Hlavním důvodem pro zvažování, zda pomoc poskytnout či ne, byly právě obavy o transparentní nakládání s darovanými prostředky.